Tagi:

Domowy sękacz z piekarnika. Zbity, ale delikatny w smaku. Pięknie się kroi. Bardzo prosty w przygotowaniu, choć niewątpliwie pieczenie jest mocno czasochłonne. Właściwie nie odchodzimy od piekarnika – co 2-3 minuty należy wylewać kolejną, jak najcieńszą warstwę ciasta. Przechowywany w temperaturze pokojowej, owinięty w ściereczkę utrzymuje świeżość przez kilka dni.

Po więcej domowych wypieków zapraszam do kategorii Ciasta i Serniki.

Domowy sękacz z piekarnika

  • 4 małe jajka w temperaturze pokojowej
  • mała szczypta soli
  • 80 g drobnego cukru
  • 150 g masła – miękkie + łyżka do polewy
  • 80 g cukru pudru
  • 1/5 szklanki jasnego miodu (ok 70g)
  • kilka kropel aromatu waniliowego
  • 50 g mąki pszennej
  • 50 g mąki ziemniaczanej

Tortownicę wyłożyć papierem do pieczenia na spodzie. Boki natłuścić odrobiną masła. Piekarnik nastawić na grzanie góra – dół na 220 stopni lub na opcję grill na maksymalną temperaturę.

Do wysokiego, suchego naczynia do miksowania wbić białka, uważając żeby nie dostał się żaden kawałek żółtka. Dodać sól i zmiksować na najwyższych obrotach, aż białka będą całkowicie sztywne. Zacząć dodawać cukier drobny – łyżka po łyżce – cały czas miksując na najwyższych obrotach.

Do osobnego, znacznie większego naczynia, włożyć bardzo miękkie masło i cukier puder. Miksować do uzyskania gęstej, mocno napuszonej masy. Zmniejszyć obroty i miksując na średniej mocy dodawać po kolei: miód, aromat, obie mąki (na zmianę, łyżka po łyżce, przesiewając przez drobne sitko bezpośrednio do masy) i na koniec żółtka (po każdym miksując chwilę).

Odłożyć mikser i wymieszać masę z ubitymi białkami – najlepiej dodawać białka w trzech partiach, za każdym razem delikatnie mieszając dużą łyżką. Na dno tortownicy wylać cienką warstwę ciasta i wstawić do piekarnika. Gdy tylko się zarumieni (ok. 2-3 minuty) natychmiast wylewać kolejną warstwę i wstawiać do piekarnika. Powtarzać aż skończy się ciasto. Łączny czas pieczenia to ok 40 minut. Gdy zarumieni się ostatnia warstwa, wyjąć ciasto z piekarnika i odstawić na blat do całkowitego ostudzenia (studzić w formie). Najlepszy w kilka godzin po zrobieniu.

Domowy sękacz z piekarnikaDomowy sękacz z piekarnikaDomowy sękacz z piekarnika

Polub Wysmakowane na facebooku. Będziesz na bieżąco z Wysmakowanymi wpisami, a mi będzie bardzo miło 🙂

 

Oceń ten przepis
recipe image
Recipe Name
Domowy sękacz z piekarnika
Published On
Average Rating
51star1star1star1star1star Based on 22 Review(s)