Przepisy

Więcej

Wydrukuj

Garnki emaliowane – czy wciąż są warte uwagi?

0,0
Rated 0 out of 5
0 na 5 gwiazdek (oparte na 0 ocenach)
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on email

WPIS REKLAMODAWCY

Garnki emaliowane – czy wciąż są warte uwagi?

Nowoczesne garnki najczęściej pokrywane są nieprzywierającymi powłokami wykonanymi z teflonu czy ceramiki. Przez długie lata jednak najbardziej popularne były naczynia emaliowane. Obecnie wracają do łask, częściowo na fali popularności stylu retro; nadal jednak większą popularnością cieszą się wśród osób starszych. Czy garnki emaliowane nadal są godne uwagi i czy sprawdzą się w nowoczesnej kuchni? Sprawdźmy!

Garnki emaliowane – dlaczego warto?

Wbrew pozorom garnki emaliowane mają wiele zalet, dzięki którym warto włączyć je do wyposażenia swojej kuchni. Co ważne, są one nie tylko sprawdzone, ale też po prostu bardzo użyteczne. Najważniejsze zalety takich garnków to:

Bezpieczeństwo użytkowania

Garnki emaliowane stanowią bardzo bezpieczny wybór. Powłoka emaliowana nie zawiera żadnych szkodliwych substancji, które mogłyby uwalniać się do dań. Warto podkreślić, że nie wchodzi one w reakcję z kwaśnymi produktami, dzięki czemu nie psuje smaku potraw. To oznacza, że w garnku emaliowanym bez problemu można gotować kapuśniak czy bigos, czego nie poleca się robić np. w garnkach stalowych.

Trwałość i wytrzymałość

Dobre garnki emaliowane wyróżniają się dużą odpornością na uszkodzenia i korozję. Wykonane z mocnego aluminium lub wytrzymałej blachy stalowej, nie odkształcają się, nawet jeśli są często narażone na wysokie temperatury. Ich powłoka jest też wyjątkowo odporna na zarysowania czy oddziaływanie potencjalnie szkodliwych substancji, w tym kwasku cytrynowego lub używanych w kuchni detergentów mających właściwości bakteriobójcze. Oznacza to, że wysokiej jakości komplety garnków emaliowanych stanowią inwestycję na lata.

Higiena

Nowoczesne emaliowane naczynia pokryte są szczelną, gładką powłoką, która jest łatwa do utrzymania w czystości i nie odpryskuje. Mogą być myte przy użyciu delikatnych środków myjących oraz miękkiej gąbki; z powodzeniem można je też czyścić w zmywarce. Gładka powierzchnia zapobiega gromadzeniu się bakterii na garnkach, dzięki czemu tego rodzaju naczynie stanowi higieniczny i bezpieczny wybór – również dla alergików i osób zwracających szczególną uwagę na czystość w swoich kuchniach.

Wygoda i ergonomia

Wysokiej jakości garnki emaliowane, wykonane ze stali nierdzewnej lub aluminium, szybko się nagrzewają i długo trzymają ciepło. To możliwe nie tylko dzięki właściwościom metalu. Ich powłoka pozwala na jeszcze lepsze rozprowadzanie ciepła, co ułatwia szybkie gotowanie czy równomierne podsmażanie potraw przy jednoczesnej oszczędności prądu lub gazu. Mogą być stosowane na różnego typu kuchenkach, a także w piekarniku (o ile nie posiadają np. plastikowych uchwytów). Garnki emaliowane są również odporne na szok termiczny. Powłoka nie ulegnie uszkodzeniu nawet wtedy, gdy rozgrzane naczynie umieścimy w bardzo zimnej wodzie.

Możliwość przechowywania potraw

Niektóre materiały, choć świetnie sprawdzają się podczas pieczenia czy smażenia, nie powinny mieć długiego kontaktu z żywnością. Używanie niewłaściwych garnków lub pojemników do przechowywania produktów może sprawić, że nabiorą one metalicznego posmaku. W garnkach emaliowanych nie ma takiego ryzyka. Bez problemu można w nich ugotować różne dania, a następnie schować je do lodówki. Nadal będą tak samo smaczne i bezpieczne dla zdrowia.

Garnki emaliowane – produkty bez wad?

Jak więc widać, liczba zalet garnków emaliowanych jest długa. Nie oznacza to oczywiście, że są one produktem pozbawionym jakichkolwiek wad. Pewną niedogodnością jest konieczność korzystania z akcesoriów kuchennych, które nie zarysują emalii. Łyżki, szpatułki, szczypce i widelce powinny być drewniane lub silikonowe, pozbawione ostrych krawędzi. Również do ich mycia nie należy używać druciaków czy ostrych gąbek. Jeżeli garnek emaliowany ulegnie przypaleniu, należy go dobrze namoczyć, a następnie delikatnie usunąć resztki potrawy.

Można się spotkać z przekonaniem, jakoby emaliowane garnki i inne naczynia szybko się zużywały. Nie jest to prawda, o ile wybieramy produkty wysokiej jakości, od sprawdzonych producentów. Może się wówczas okazać, że trwałością będą dorównywać im jedynie naczynia żeliwne – szczególnie jeśli sięgniemy po modele wykonane z wysokogatunkowej stali nierdzewnej, pokryte nowoczesną powłoką emaliowaną.

W garnkach emaliowanych przyrządzisz dosłownie każdą potrawę. Dzięki gładkiej powierzchni pozwalają na wygodne smażenie na niewielkiej ilości tłuszczu. Nie wchodzi w reakcję z kwaśnymi produktami. Również do gotowania na parze garnek emaliowany stanowi idealny wybór. Właściwości materiałów wykorzystanych do produkcji takich naczyń oraz ciekawy design, nawiązujący zarówno do nowoczesnych trendów, jak i retro wzorów w pastelowych kolorach sprawia, że w każdej kuchni powinno znaleźć się przynajmniej jedno naczynie emaliowane wysokiej jakości.

Garnki emaliowane – czy wciąż są warte uwagi?
autor zdjącia: dusiowa

WPIS REKLAMODAWCY

przepis na szybkie ciasto
KLIKNIJ I SPRAWDŹ 40 NAJLEPSZYCH PRZEPISÓW NA CIASTA NAWET W KILKA MINUT - PRZEPISY NIEDOSTĘPNE NA BLOGU!
Blog kulinarny Katarzyna Gintrowska

Cześć! Jestem Kasia...

...gotuję, piekę ifotogafuję z pasją

W kuchni mogę przesiadywać godzinami gotując, piekąc i testując nowe pomysły. Uwieczniam na zdjęciach dania, tak byście poczuli ich smak i zapach. Zapraszam. Zostańcie i rozgośćcie się na dłużej.

SPRAWDŹ KONIECZNIE:

Instagram

Najnowsze przepisy

Mikser kulinarny

Średnia ocen

0,0
Rated 0 out of 5
0 na 5 gwiazdek (oparte na 0 ocenach)

Udostępnij

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on skype
Share on pocket
Share on tumblr
Share on vk
Share on reddit
Share on stumbleupon
Share on xing
Share on digg
Share on odnoklassniki

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Maksymalny rozmiar pliku: 2 MB. Możesz załączyć do komentarza: zdjęcie. Drop files here

Reklamy

Najnowsze przepisy

Na blogu w przepisach zazwyczaj ilości podane są wagowo (w gramach). Jeśli jednak komuś wygodniej jest odmierzać składniki łyżką czy szklanką, poniżej podaję orientacyjne ilości, które należy przyjąć. 

MIarki

  • 1 szklanka o pojemności 250 ml
  • 1 łyżka o pojemności 15 ml
  • 1 łyżeczka o pojemności 5 ml

Woda / Mleko

  • 1 szklanka = 250g, 1 łyżka = 15g, 1 łyżeczka = 5g

MĄKA PSZENNA / MĄKA ZIEMNIACZANA / CUKIER PUDER

  • 1 szklanka = 160g, 1 łyżka = 10g, 1 łyżeczka = 3g

MĄKA KRUPCZATKA

  • 1 szklanka = 210g, 1 łyżka = 10g, 1 łyżeczka = 3g

CUKIER

  • 1 szklanka = 220g, 1 łyżka = 13g, 1 łyżeczka = 5g

ŚMIETANA 30%

  • 1 szklanka = 260g, 1 łyżka = 16g, 1 łyżeczka = 5g

OLEJ

  • 1 szklanka = 230g, 1 łyżka = 14g, 1 łyżeczka = 5g

MIÓD

  • 1 szklanka = 360g, 1 łyżka = 22g, łyżeczka = 7g
To ważne zwłaszcza przy wypiekach, gdzie czasem naprawdę liczy się precyzja i często nie możemy zdać się na własny smak jak przy gotowaniu posiłków.

KAKAO

  • 1 szklanka = 70g, 1 łyżka = 5g

MLEKO W PROSZKU

  • 1 szklanka = 70g, 1 łyżka = 5g

ORZECHY ZMIELONE

  • 1 szklanka = 130g, 1 łyżka = 8g, 1 łyżeczka = 3g

WIÓRKI KOKOSOWE / MIGDAŁY ZMIELONE / PŁATKI OWSIANE

  • 1 szklanka = 110g, 1 łyżka = 9g, 1 łyżeczka = 2g

MAK

  • 1 szklanka = 160g, 1 łyżka = 10g, 1 łyżeczka = 3g

żelatyna

  • 1 łyżeczka = 3g

DROŻDŻE SUSZONE

(drożdże świeże zawsze dwa razy tyle co suszonych)

  • 1 łyżeczka = 4g
naleśniki dwukolorowe z kakao

Hej!

jak zauważyliście moja strona została zmieniona. :)

Wszystkie Wasze komentarze i oceny zostały przeniesione. Mam nadzieję, że nowy wygląd będzie dla Was bardziej przyjazny i szybciej znajdziecie przepis którego u mnie szukacie na blogu.

Zapisz się do Newslettera i bądź na bieżąco z najnowszymi przepisami