Przepisy

Więcej

Wydrukuj

Które garnki wybrać – żeliwne, aluminiowe, czy ze stali nierdzewnej

3,7
Rated 3.7 out of 5
3.7 na 5 gwiazdek (oparte na 3 ocenach)
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on email

REKLAMA - WPIS PROMOCYJNY REKLAMODAWCY

Garnki to nieodłączny element wyposażenia każdej kuchni. Służą do gotowania, smażenia i duszenia rozmaitych potraw. W sprzedaży dostępnych jest wiele modeli garnków, które różnią się od siebie rozmiarem, kształtem, a także materiałem wykonania. Szczególną popularność zdobywają garnki żeliwne, aluminiowe oraz ze stali nierdzewnej. Jakie są wady i zalety takich naczyń? Które wybrać do swojego domu? Zapraszamy do przeczytania poradnika!

Garnki - podstawowe wyposażenie każdej kuchni

W każdej kuchni nie może zabraknąć dobrej jakości garnków. Są niezbędne podczas przygotowania różnego rodzaju posiłków. Odpowiednio dobrany zestaw naczyń z pewnością umili, usprawni i urozmaici proces gotowania. Dzięki profesjonalnym garnkom dania będą smaczne oraz co najważniejsze – pełne wartościowych składników odżywczych. Kupując wyposażenie kuchenne do swojego domu warto postawić na solidne materiały. W ten sposób zyskamy pewność, że garnki nie ulegną korozji ani zniszczeniu pod wpływem kwasów obecnych w żywności.

Obecnie w sklepach znajdziemy garnki o różnych rozmiarach i kształtach. Zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego zestawu, sprawdźmy jakie modele cieszą się największą popularnością. Pasjonaci kulinariów najchętniej wybierają garnki żeliwne, aluminiowe oraz ze stali nierdzewnej. Posiadają doskonałe parametry techniczne, dlatego warto zwrócić na nie uwagę.

garnek żeliwny marki NOIS
Zdjęcie reklamodawcy

Garnki żeliwne

Garnki żeliwne cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem wśród Klientów. Nic dziwnego – są niezwykle wytrzymałe i trwałe. Podczas gotowania nie wydzielają żadnych szkodliwych związków, dzięki czemu przygotowana żywność jest całkowicie bezpieczna dla zdrowia. Żeliwo posiada bardzo dobrą przewodność cieplną – zapewnia równomierne ogrzewanie posiłków. Garnek żeliwny możemy włożyć do piekarnika. Nadaje się również do gotowania bez dodatku tłuszczu. W naczyniach z żeliwa możemy śmiało gotować, dusić, smażyć, piec i zapiekać.

Żeliwne garnki są solidne i ciężkie. Rzadko kiedy ulegają uszkodzeniu. Charakteryzuje je ponadczasowy wygląd, co sprawia, że wpasują się większość kuchennych aranżacji. Zarówno garnki, jak i patelnie żeliwne działają na indukcji. W przypadku, gdy myślimy o wymianie kuchenki, nie musimy kupować nowego zestawu garnków. Warto mieć na uwadze, że żeliwne naczynia najczęściej impregnowane są tłuszczem. Nie nadają się do gotowania wody – zwłaszcza takiej, którą zamierzamy wypić. Jeśli zależy nam, aby garnki żeliwne zachowały świetny wygląd na długie lata, musimy o nie odpowiednio zadbać.

Garnki z aluminium

Garnki z aluminium to jedne z najczęściej używanych naczyń w polskich domach. Podobnie jak garnki z żeliwa bardzo dobrze przewodzą ciepło. Gwarantują równomierne ogrzewanie żywności, co niewątpliwie jest ogromną zaletą. Przygotowywanie posiłków odbywa się w wyjątkowo szybki sposób. Garnki aluminiowe są odporne na uszkodzenia mechaniczne, korozję oraz działanie detergentów. W porównaniu do garnków żeliwnych są zdecydowanie lżejsze. Dodatkowym atutem jest ich niska cena.

Aluminium nie wchodzi w reakcje chemiczne z żywnością i co za tym idzie – nie zmienia smaku potraw. Choć garnki wykonane z tego typu materiału bardzo szybko się nagrzewają, nie trzymają ciepła. Przez to podgrzane jedzenie bardzo szybko stygnie. W garnkach aluminiowych resztki jedzenia nie przywierają do dna ani ścianek. W zależności od modelu wyposaża się je w powłoki ceramiczne, teflonowe, kamienne bądź tytanowe. Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety.

garnek aluminiowy
Zdjęcie reklamodawcy

Garnki ze stali nierdzewnej

Klienci równie chętnie sięgają po garnki ze stali nierdzewnej. Materiał ten jest wyjątkowo trwały i odporny na uszkodzenia mechaniczne. Dobrze znosi działanie wysokich i niskich temperatur. W garnku żeliwnym można bez obaw gotować, piec, dusić i smażyć, a także wstawić go do lodówki. Najlepszą jakość garnków zapewnia stal nierdzewna 18/10, która składa się ze stopu chromu i niklu. Wybierając taką opcję zyskujemy pewność, że na naczyniach kuchennych nie będzie osadzać się rdza. Co więcej, taki stop metali jest obojętny dla ludzkiego organizmu. Oznacza to, iż żywność jest w pełni bezpieczna dla zdrowia.

Warto zwrócić uwagę, czy garnki nierdzewne posiadają powłokę non-stick, która zapobiega przywieraniu jedzenia. Większość naczyń została wyposażona w wielowarstwowe dno, dzięki czemu jeszcze lepiej absorbuje i rozprowadza ciepło. Garnki ze stali nierdzewnej idealnie nadają się do dań jednogarnkowych. Można je też myć w zmywarce. Tego typu wyposażenie kuchenne wyróżnia się uniwersalnym wyglądem. Z tego powodu nie ma najmniejszego problemu, by dokupić dodatkowe naczynia. Garnki ze stali nierdzewnej pasują do niemal każdej kuchni, niezależnie od jej aranżacji.

Na co zwrócić uwagę wybierając garnek?

Jakie garnki do kuchni wybrać? To pytanie z pewnością zadaje sobie niejeden pasjonat gotowania. W ofercie rynkowej dostępne są naczynia kuchenne różnych producentów. Występują w wielu rozmiarach, dlatego każdy Klient znajdzie coś na miarę swoich oczekiwań. Stojąc przed zakupem garnków do kuchni należy zwrócić uwagę na ich pojemność. Możemy wybierać spośród garnków dużych (ponad 5 litrów), średnich (od 3 do 5 litrów) oraz małych (0,5-3 litrów). Jeśli posiadamy liczną rodzinę, dobrze sprawdzą się garnki duże i średnie, gdyż zdecydowanie ułatwią proces przygotowywania posiłków. W przypadku, gdy posiadamy małą rodzinę, najlepszym rozwiązaniem będą garnki o mniejszej pojemności. Duże mogą okazać się zbyteczne.

Musimy także pamiętać o doborze naczyń do typu kuchenki. Nie wszystkie działają na indukcji. Jest to bardzo ważne, ponieważ nieumiejętne użytkowanie naczyń może wyrządzić poważne szkody. Jeżeli chodzi o kuchenki gazowe, do nich pasuje większość naczyń kuchennych. Z kolei na indukcji świetnie sprawdzą się garnki żeliwne. Warto uwzględnić również kształt garnków. Solidne uchwyty wykonane z nienagrzewającego materiału zdecydowanie ułatwią przenoszenie gorącego naczynia. Powinny zostać one mocno przytwierdzone, co niewątpliwie zwiększa bezpieczeństwo użytkowania. Nie bez znaczenia jest design naczyń kuchennych. To doskonały sposób na uzupełnienie aranżacji wnętrz.

garnek kuchenny
Zdjęcie reklamodawcy

Podsumowanie

Garnki w kuchni to absolutna podstawa. Odpowiednio dobrane uprzyjemniają i usprawniają przygotowanie potraw. W sprzedaży dostępne są garnki żeliwne, aluminiowe oraz ze stali nierdzewnej. To, na jakie się zdecydujemy zależy tylko i wyłącznie od naszych osobistych potrzeb i upodobań. Koniecznie pamiętajmy o dobrze garnków do typu kuchenki. Sprawdźmy też, czy oferowane naczynia posiadają wytrzymałe uchwyty, które się nie nagrzewają.

REKLAMA - WPIS PROMOCYJNY REKLAMODAWCY

przepis na szybkie ciasto
KLIKNIJ I SPRAWDŹ 40 NAJLEPSZYCH PRZEPISÓW NA CIASTA NAWET W KILKA MINUT - PRZEPISY NIEDOSTĘPNE NA BLOGU!
Blog kulinarny Katarzyna Gintrowska

Cześć! Jestem Kasia...

...gotuję, piekę ifotogafuję z pasją

W kuchni mogę przesiadywać godzinami gotując, piekąc i testując nowe pomysły. Uwieczniam na zdjęciach dania, tak byście poczuli ich smak i zapach. Zapraszam. Zostańcie i rozgośćcie się na dłużej.

SPRAWDŹ KONIECZNIE:

Instagram

Najnowsze przepisy

Mikser kulinarny

Średnia ocen

3,7
Rated 3.7 out of 5
3.7 na 5 gwiazdek (oparte na 3 ocenach)

Udostępnij

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on skype
Share on pocket
Share on tumblr
Share on vk
Share on reddit
Share on stumbleupon
Share on xing
Share on digg
Share on odnoklassniki

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Maksymalny rozmiar pliku: 2 MB. Możesz załączyć do komentarza: zdjęcie. Drop files here

Reklamy

Najnowsze przepisy

Na blogu w przepisach zazwyczaj ilości podane są wagowo (w gramach). Jeśli jednak komuś wygodniej jest odmierzać składniki łyżką czy szklanką, poniżej podaję orientacyjne ilości, które należy przyjąć. 

MIarki

  • 1 szklanka o pojemności 250 ml
  • 1 łyżka o pojemności 15 ml
  • 1 łyżeczka o pojemności 5 ml

Woda / Mleko

  • 1 szklanka = 250g, 1 łyżka = 15g, 1 łyżeczka = 5g

MĄKA PSZENNA / MĄKA ZIEMNIACZANA / CUKIER PUDER

  • 1 szklanka = 160g, 1 łyżka = 10g, 1 łyżeczka = 3g

MĄKA KRUPCZATKA

  • 1 szklanka = 210g, 1 łyżka = 10g, 1 łyżeczka = 3g

CUKIER

  • 1 szklanka = 220g, 1 łyżka = 13g, 1 łyżeczka = 5g

ŚMIETANA 30%

  • 1 szklanka = 260g, 1 łyżka = 16g, 1 łyżeczka = 5g

OLEJ

  • 1 szklanka = 230g, 1 łyżka = 14g, 1 łyżeczka = 5g

MIÓD

  • 1 szklanka = 360g, 1 łyżka = 22g, łyżeczka = 7g
To ważne zwłaszcza przy wypiekach, gdzie czasem naprawdę liczy się precyzja i często nie możemy zdać się na własny smak jak przy gotowaniu posiłków.

KAKAO

  • 1 szklanka = 70g, 1 łyżka = 5g

MLEKO W PROSZKU

  • 1 szklanka = 70g, 1 łyżka = 5g

ORZECHY ZMIELONE

  • 1 szklanka = 130g, 1 łyżka = 8g, 1 łyżeczka = 3g

WIÓRKI KOKOSOWE / MIGDAŁY ZMIELONE / PŁATKI OWSIANE

  • 1 szklanka = 110g, 1 łyżka = 9g, 1 łyżeczka = 2g

MAK

  • 1 szklanka = 160g, 1 łyżka = 10g, 1 łyżeczka = 3g

żelatyna

  • 1 łyżeczka = 3g

DROŻDŻE SUSZONE

(drożdże świeże zawsze dwa razy tyle co suszonych)

  • 1 łyżeczka = 4g
naleśniki dwukolorowe z kakao

Hej!

jak zauważyliście moja strona została zmieniona. :)

Wszystkie Wasze komentarze i oceny zostały przeniesione. Mam nadzieję, że nowy wygląd będzie dla Was bardziej przyjazny i szybciej znajdziecie przepis którego u mnie szukacie na blogu.

Zapisz się do Newslettera i bądź na bieżąco z najnowszymi przepisami