fbpx

Projekt Born in Tuscany

blog

Z wielką dumą i radością, chciałabym ogłosić, że biorę udział w rewelacyjnym projekcie „Born in Tuscany”, który bardzo mocno wspieram. Projekt ma na celu promowanie w Polsce przepysznych produktów najwyższej jakości, z Toskańskimi oznaczeniami ChOG i ChNP: oliwa Toscano ChOG, ser Pecorino Toscano ChNP oraz szynka Prosciutto Toscano ChNP. Jakość produktów, których używam w kuchni, ma dla mnie gigantyczne znaczenie. Dlatego z wielkim entuzjazmem popieram projekty promujące tak doskonałe wyroby.

Te trzy produkty, jak żadne inne, doskonale reprezentują toskański styl bycia: kuchnia tradycyjna, unikalne, rzemieślnicze metody wytwarzania oraz maksymalne podkreślenie obszaru pochodzenia oraz jego zrównoważonego rozwoju. Cudownie, że projekt rusza, akurat teraz, w momencie, gdy bezpośrednia „eksploracja terenu” nie jest możliwa, tudzież jest bardzo utrudniona, przez różne pandemiczne obostrzenia. Zwłaszcza, że ma on na celu, oprócz promowania toskańskich produktów, uwypuklać także walory stylu życia oraz cechy szczególne samej Toskanii i włoskiego stylu jedzenia.

Ser Pecorino Toscano ChNP

Pecorino Toscano ChNP jest serem o delikatnej, półtwardej masie, produkowanym z pełnotłustego mleka owczego. Wyróżnia się dwoma wariantami: Łagodnym (minimalny czas dojrzewania 20 dni) oraz Dojrzewającym (czas dojrzewania minimum cztery miesiące).

Pecorino Toscano ChNP ma kształt kręgów o płaskich bokach i lekko wypukłym grzbiecie. Charakteryzuje się żółtym kolorem skórki. Masa ma zwartą strukturę, miękką przy krojeniu, o barwie od białego do lekko słomkowego w przypadku wariantu Łagodnego; bądź twardą przy krojeniu, o barwie lekko słomkowej lub słomkowej z ewentualnymi drobnymi, nierównomiernie rozmieszczonymi dziurami w przypadku wariantu Dojrzewającego. Smak jest łagodny, pozbawiony ostrości i goryczy, wonny i wyraźny, w zależności od poszczególnych procesów obróbki.

Ser Pecorino Toscano ChNP dobrze przechowuje się w świeżym i suchym miejscu. Nie zaleca się wkładania go do lodówki.

Ser Pecorino Toscano ChNP

Szynka Prosciutto Toscano ChNP

Prosciutto Toscano ChNP to surowy i dojrzewający produkt wędliniarski, otrzymywany w procesie obróbki świeżych udźców z włoskich tuczników należących do włoskich ras Large White, Landrace i Duroc lub do innych, uznanych za kompatybilne ras.

Szynka charakteryzuje się okrągłym, zakończonym łukowato na szczycie kształtem, a jej waga wynosi od 8 do 9 kg. Barwa plastra szynki zmienia się od żywoczerwonej po jasną, z niewielką ilością tłuszczu międzymięśniowego. Smak jest delikatny, o właściwej ostrości i charakterystycznym aromacie, wynikającym z długiego dojrzewania oraz peklowania na sucho z użyciem soli, pieprzu i typowych, lokalnych ziół, takich jak czosnek, ziarna jałowca, liście laurowe i inne. Zabronione jest stosowanie dodatków i konserwantów.

Szynka charakteryzuje się niższą wilgotnością w porównaniu do innych szynek, co podkreśla jej charakterystyczny pikantny smak. Dzięki temu równocześnie idealnie nadaje się do połączenia ze słodkimi, soczystymi owocami, takimi jak melon, kiwi, ananas i figi.

Szynka Prosciutto Toscano ChNP

Oliwa Extra Vergine Toscano ChOG

Oliwa Extra Vergine Toscano ChOG, zakłada wykorzystanie typowych odmian toskańskich oliwek (najbardziej popularne to: leccino, frantoio, moraiolo, pendolino, correggiolo, leccio del corno, maurino, itp.). Charakteryzuje się barwą od zielonego po złotożółty. Zapach owocowy, z roślinnymi nutami karczocha, zielonych liści i skoszonej trawy oraz wonią migdałów lub innych dojrzałych owoców. Bukiet zawiera wyraźne i wyważone nuty goryczki i pikanterii.

Oliwę stosuje się w postaci surowej w szerokim wachlarzu dań: od klasycznych zup z warzyw i strączków, po mięsa, od surowych warzyw po sery oraz klasyczną toskańską bruschettę.

Oliwa Extra Vergine Toscano ChOG

Ja będę mieć wielką przyjemność uczestniczyć w video spotkaniu, w dniu 28 maja 2021 r., które będzie prowadzone przez Toskańczyka Aldo Fiordelli – uznanego dziennikarza i krytyka kulinarnego. Zaprezentuje on wyróżniające cechy tych trzech wyrobów. A pysznym uzupełnieniem prezentacji będzie degustacja przeprowadzona za pośrednictwem food boxów zawierających te trzy toskańskie doskonałości, oraz video przepisy „gwiazdkowego szefa kuchni” Vito Mollica, Food and Beverage Director w Four Seasons Hotel Firenze.

Już nie mogę doczekać się wydarzenia i obiecuję zdać Wam z niego relację, a także podzielić się z Wami jakimś fantastycznym przepisem w bardzo włoskim stylu.

produkty z toskanii

Powiązane wpisy

Skomentuj

wp-puzzle.com logo

Brak komentarzy

MENU