Przepisy

Więcej

Porcja
4 osoby
Trudność
Łatwy
Porcja4 osoby
TrudnośćŁatwy
Wydrukuj

Karp pieczony w piekarniku – inny niż wszystkie

4,0
Rated 4 out of 5
4 na 5 gwiazdek (oparte na 4 ocenach)
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on email

Karp pieczony w piekarniku – inny niż wszystkie

Tak jak, ryby uwielbiam, tak do karpia całe życie podchodziłam opornie. Zawsze kojarzył mi się z tłustą rybą, o posmaku mułu. Jadłam go więc maksymalnie raz w roku, na kolację wigilijną i to jedynie z grzeczności do gospodyni wieczerzy i by „zaliczyć” przysłowiowe 12 potraw. Jakiś czas temu byliśmy jednak na proszonej kolacji u znajomej i na stół wjechał właśnie karp. Z ociąganiem się, sięgnęłam po kawałek i po pierwszym kęsie, zdębiałam. Ta ryba była pyszna! Delikatne mięso i naprawdę zaskakujący smak. Natychmiast zadałam milion pytań, zgarnęłam przepis, a potem do edukowałam się co i jak zrobić, by uzyskać taki efekt (świetne źródło wiedzy o karpiu – Karpiujemy). Spieszę się moim odkryciem z Wami podzielić, bo okazuje się… że dobrze przyrządzony karp może być naprawdę pyszny!

Dlaczego karp?

Do konieczności jedzenia ryb, chyba nie muszę nikogo przekonywać. Spożycie ryb zostało uznane za integralny składnik dobrze zbilansowanej diety, zapewniającej dobre źródło energii, wysokiej jakości białka, witamin, niezbędnych pierwiastków, a przede wszystkim wielonienasyconych kwasów tłuszczowych z rodziny omega-3, głównie EPA (eikozapentaenowy) i DHA (dokozaheksaenowy). Mimo to, my, Polacy, jemy ich wciąż zdecydowanie za mało. Statystycznie, aż 80% Polaków sięga po rybę jeden lub mniej razy w tygodniu, podczas, gdy Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oraz Organizacja do Spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) zaleca jeść je najlepiej 2 razy w tygodniu.

Oczywiście ryba, rybie nie równa. Są takie, których lepiej w ogóle unikać, jak i takie szczególnie cenne. Karp ma właśnie takie szczególne właściwości i wartości odżywcze. Jego jedzenie może mieć rewelacyjny wpływ na nasze zdrowie, ogólną odporność organizmu, pracę serca i pamięć. Karp to też taka trochę nasza „ryba narodowa”. Tylko w naszych warunkach klimatycznych  jest szansa na hodowlę karpi o tak dobrym smaku.

Jak kupić karpia?

Oczywiście najlepiej świeżego, takiego prosto z połowu. Absolutnie nie zachęcam do kupowania żywych karpi, bo uważam to za etyczne nieporozumienie. Zachęcam jedynie do poszukania dobrego źródła karpi, hodowanych czystych, żwirowych zbiornikach. Jeśli jednak nie macie dostępu do takiego ani do świeżych połowów, to się nie zrażajcie i kupcie tam, gdzie możecie. Zwróćcie jednak uwagę na oczy (powinny być szkliste i wypukłe) i na kolor skrzeli (powinny być czerwone, jeśli widzisz odcień szary – nie bierz). Zwróć też uwagę na wielkość ryby. Im mniejszy, tym karp zazwyczaj lepszy. Niestety, mniejsze karpie, trudniej czyści się z ości, niż te duże, ale moim zdaniem różnica w smaku jest tak duża, że warto się chwilę pomęczyć. Warto też zapytać sprzedawcę o wiek karpia. Dobry karp powinien żyć minimum trzy lata zanim trafi na stół.

Jak oporządzić karpia?

Świeżo złowionego karpia koniecznie należy odszlamować. W pierwszej kolejności czyścimy wnętrze ryby, a następnie zanurzamy ją, dosłownie na moment, w gorącej wodzie. Następnie rybę czyścimy z wierzchu, płuczemy pod chłodną, bieżącą wodą.

Dzień przed pieczeniem, rano, karpia należy pociąć na mniej więcej równe dzwonki. Dużą cebulę obrać i pokroić. Ułożyć warstwę cebuli, na to dzwonek karpia, znów warstwa cebuli i tak na zmianę. Wstawić do lodówki na minimum 12 godzin. Wieczorem wyjąć karpia z cebuli. Opłukać, wytrzeć ręczniczkami papierowymi i dopiero marynować.

 

Karp pieczony w piekarniku – przepis

  • 1 niewielki karp
  • duża cebula lub dwie średnie
  • pół cytryny
  • 4 łyżki sosu sojowego jasnego
  • świeżo mielony pieprz
  • 4 ząbki czosnku

Karpia zacząć przygotowywać rano, dobę przez planowanym pieczeniem. Należy go odszlamować i obłożyć posiekaną cebulą, zgodnie z wytycznymi na górze w części „Jak oporządzić karpia”. Po minimum 12 godzinach leżakowania w cebuli, dzwonka opłukać i osuszyć. Przygotować marynatę. Z cytryny wycisnąć sok do szerokiego naczynia żaroodpornego z przykrywką. Wlać sos sojowy, dodać pieprz i czosnek przeciśnięty przez praskę. Wszystko dokładnie wymieszać. W marynacie zanurzyć dzwonka karpia i wstawić rybę z powrotem do lodówki na noc (przed pójściem spać i rano można rybę obrócić na drugą stronę, by się równomiernie marynowała).

karp marynowanie przygotowanie jak zrobić

Naczynie z rybą wyjąć z lodówki minimum godzinę przed pieczeniem. Piekarnik nagrzać na 180 stopni C z termoobiegiem. Przykryte naczynie wstawić do gorącego piekarnika i piec 12 minut. Po tym czasie zdjąć pokrywę i piec jeszcze 8 minut, aż ryba będzie gotowa. Piec tylko tyle ile potrzeba. Nie za długo, żeby nie wysuszyć ryby.

 

Karp pieczony w piekarniku możecie podawać z ulubionymi dodatkami. U mnie były to pieczone ziemniaki, pieczone pomidorki koktajlowe i sałatka z świeżych warzyw. Ziemniaki obrałam, umyłam, pokroiłam w cienkie plasterki, obtoczyłam w oliwie z świeżym rozmarynem i wyłożyłam na blachę piekarnika wyścieloną papierem do pieczenia. Wstawiłam do gorącego piekarnika 10 minut przed karpiem. Podczas zdejmowania pokrywy z naczynia z rybą, dorzuciłam na blachę pomidorki. Ziemniaki soli się dopiero po upieczeniu. Sałatka wedle uznania. Ja bardzo polecam przepyszna sałatkę z pomidorami i kaparami.

Karp pieczony w piekarniku - przepisdzwonki karpia pieczone z piekarnika

POST SPONSOROWANY, W RAMACH AKCJI „KARPIUJEMY”

 

Spróbuj, zostań, obserwuj na Facebook i na Instagramie. A jeśli przetestowałeś przepis, podziel się w komentarzu wrażeniami. Jestem łasa na wszelkie uwagi i zdjęcia Waszych dzieł!

Możesz też otagować zdjęcie swojego wykonania na IG hasztagiem #wysmakowane. Z wielką przyjemnością udostępnię w mojej relacji.

 

 

A na deser… przygotuj  ekspresowe ciasto! 40 przepysznych ciast do zrobienia w chwilę znajdziesz tutaj: Szybkie ciasto

przepis na szybkie ciasto

Blog kulinarny Katarzyna Gintrowska

Cześć! Jestem Kasia...

...gotuję, piekę ifotogafuję z pasją

W kuchni mogę przesiadywać godzinami gotując, piekąc i testując nowe pomysły. Uwieczniam na zdjęciach dania, tak byście poczuli ich smak i zapach. Zapraszam. Zostańcie i rozgośćcie się na dłużej.

SPRAWDŹ KONIECZNIE:

Instagram

Najnowsze przepisy

Mikser kulinarny

Średnia ocen

4,0
Rated 4 out of 5
4 na 5 gwiazdek (oparte na 4 ocenach)

Udostępnij

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on skype
Share on pocket
Share on tumblr
Share on vk
Share on reddit
Share on stumbleupon
Share on xing
Share on digg
Share on odnoklassniki

Komentarze

4 odpowiedzi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Maksymalny rozmiar pliku: 2 MB. Możesz załączyć do komentarza: zdjęcie. Drop files here

Reklamy

Najnowsze przepisy

Na blogu w przepisach zazwyczaj ilości podane są wagowo (w gramach). Jeśli jednak komuś wygodniej jest odmierzać składniki łyżką czy szklanką, poniżej podaję orientacyjne ilości, które należy przyjąć. 

MIarki

  • 1 szklanka o pojemności 250 ml
  • 1 łyżka o pojemności 15 ml
  • 1 łyżeczka o pojemności 5 ml

Woda / Mleko

  • 1 szklanka = 250g, 1 łyżka = 15g, 1 łyżeczka = 5g

MĄKA PSZENNA / MĄKA ZIEMNIACZANA / CUKIER PUDER

  • 1 szklanka = 160g, 1 łyżka = 10g, 1 łyżeczka = 3g

MĄKA KRUPCZATKA

  • 1 szklanka = 210g, 1 łyżka = 10g, 1 łyżeczka = 3g

CUKIER

  • 1 szklanka = 220g, 1 łyżka = 13g, 1 łyżeczka = 5g

ŚMIETANA 30%

  • 1 szklanka = 260g, 1 łyżka = 16g, 1 łyżeczka = 5g

OLEJ

  • 1 szklanka = 230g, 1 łyżka = 14g, 1 łyżeczka = 5g

MIÓD

  • 1 szklanka = 360g, 1 łyżka = 22g, łyżeczka = 7g
To ważne zwłaszcza przy wypiekach, gdzie czasem naprawdę liczy się precyzja i często nie możemy zdać się na własny smak jak przy gotowaniu posiłków.

KAKAO

  • 1 szklanka = 70g, 1 łyżka = 5g

MLEKO W PROSZKU

  • 1 szklanka = 70g, 1 łyżka = 5g

ORZECHY ZMIELONE

  • 1 szklanka = 130g, 1 łyżka = 8g, 1 łyżeczka = 3g

WIÓRKI KOKOSOWE / MIGDAŁY ZMIELONE / PŁATKI OWSIANE

  • 1 szklanka = 110g, 1 łyżka = 9g, 1 łyżeczka = 2g

MAK

  • 1 szklanka = 160g, 1 łyżka = 10g, 1 łyżeczka = 3g

żelatyna

  • 1 łyżeczka = 3g

DROŻDŻE SUSZONE

(drożdże świeże zawsze dwa razy tyle co suszonych)

  • 1 łyżeczka = 4g
naleśniki dwukolorowe z kakao

Hej!

jak zauważyliście moja strona została zmieniona. :)

Wszystkie Wasze komentarze i oceny zostały przeniesione. Mam nadzieję, że nowy wygląd będzie dla Was bardziej przyjazny i szybciej znajdziecie przepis którego u mnie szukacie na blogu.

Zapisz się do Newslettera i bądź na bieżąco z najnowszymi przepisami