Przepisy

Więcej

Trudność
Średni
TrudnośćŚredni
Wydrukuj

Kremówka na cieście francuskim

4,6
Rated 4.6 out of 5
4.6 na 5 gwiazdek (oparte na 9 ocenach)
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on email

Cudownie kremowa kremówka na cieście francuskim! Po słynnej wypowiedzi papieża Jana Pawła II „A tam była cukiernia. Po maturze chodziliśmy na kremówki. Że myśmy to wszystko wytrzymali, te kremówki po maturze..” ciasto zyskało przydomek kremówka papieska bądź wadowicka. W niektórych regionach Polski ciasto zwykło się też nazywać Napoleonką i nazwy te są używane zamiennie. W innych zaś Napoleonka to kruche blaty, ale z różowym kremem bezowym. Zaś w tym cieście pomiędzy kruchymi blatami ciasta znajdziecie kremową masę budyniową i leciutką masę śmietanową.

Zwał, nie zwał, ciasto jest bardzo delikatne i wręcz rozpływa się w ustach. Kremówka (a jednak ?) jest słodka, ale moim zdaniem nie za przesłodzona. Ta słodycz zdecydowanie pasuje do całości. Możecie użyć gotowego ciasta francuskiego (polecam na maśle, ale na innym też wyjdzie) lub pokusić się o zrobienie własnego. W każdej opcji pamiętajcie koniecznie, by pokroić górny blat przed wyłożeniem go na masę śmietankową. Potem układamy go na górze ciasta, jak puzzle ?. Położenie go w jednym kawałku, przy krojeniu ciasta, sprawi, że masa się nieapetycznie rozjedzie na boki (jest bardzo delikatna, a ciasto, mimo, że cienkie, to jednak jest dość twarde i ciężko się kroi na tak mięciutkim podłożu). Co ważne, ciasto francuskie kroimy na wielkość blaszki po jego upieczeniu. W piekarniku może się trochę skurczyć, przez co finalnie nie wypełni całej blaszki.

Przygotowanie ciasta możecie dla wygody rozłożyć na dwa dni. Pierwszego upiec ciasto francuskie i zrobić krem budyniowy (bez masła). Drugiego dokończyć krem budyniowy, zrobić śmietankowy i złożyć całość. Przed podaniem najlepiej schłodzić min 4 godziny.

Kremówka na cieście francuskim

  • ciasto francuskie
  • 250 ml mleka
  • 400 g śmietany kremówki
  • 3 żółtka
  • 20 g mąki ziemniaczanej (2 płaskie łyżki)
  • 5 g mąki pszennej (pełna łyżeczka)
  • nasionka z pół laski wanilii (ewentualnie można zastąpić pastą lub esencją waniliową)
  • 60 g drobnego cukru
  • 50 g masła min 82% tłuszczu
  • 1,5 łyżeczki żelatyny + ok 2 – 3 łyżki gorącej wody
  • łyżka cukru pudru plus do posypania

Ciasto rozwinąć. Przekroić na pół. Obie połowy ułożyć na blaszce piekarnika wyłożonej papierem do pieczenia, po czym obficie ponakłuwać widelcem. Zostawić na ok 10 min do ocieplenia. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 200 stopni C i piec ok 30 min, aż ciasto zacznie się rumienić (uwaga, żeby nie przypalić). W międzyczasie dość często otwierać piekarnik i przekłuwać ciasto, tak by nie wyrosło do góry, tylko pozostało płaskie. Po wyjęciu z piekarnika przyciąć na wymiar prostokątnej blaszki (ok 10 x 16 cm lub inna podobna).

Podczas pieczenia ciasta naszykować warstwę budyniową. W garnku zagotować ok 3/4 ilości mleka (ok 180 ml) wraz z cukrem. Często mieszać. Gdy zacznie wrzeć, zestawić z ognia i dodać ok 125 g zaprawionej śmietany kremówki (przed dodaniem do garnka lekko rozrobić ją z gorącym mlekiem). Dokładnie wymieszać i ponownie wstawić na palnik. Do reszty mleka dodać żółtka, obie mąki i wanilię. Zmiksować na gładką masę i wlać ją do garnka. Wszystko razem doprowadzić do wrzenia i gotować (nie jedynie podgrzewać, ma bulgotać) kilka minut, aż masa będzie naprawdę gęsta. Najlepiej cały czas mieszać, by masa budyniowa nie przywarła do dna. Zdjąć z palnika i przykryć powierzchnię folią spożywczą. Odstawić do całkowitego ostudzenia i wstawić do lodówki na minimum godzinę (można na całą noc).

Gdy masa będzie bardzo zimna, doprowadzić masło do temperatury pokojowej i ubić mikserem na bardzo jasną, puszystą masę. Dodawać do masła stopniowo budyń, cały czas ubijając. Jeden blat ciasta ułożyć w formie. Równomiernie pokryć masą budyniową i ponownie wstawić do lodówki na minimum godzinę.

Dopiero gdy masa w pełni stężeje, przyszykować masę śmietankową. Żelatynę zalać 2 łyżkami bardzo gorącej (nie wrzącej) wody i bardzo energicznie wymieszać, uważając by nie powstały grudki. Pozostałą (bardzo zimną) kremówkę (ok 275 g) ubić na sztywno, pod koniec dodając łyżkę cukru pudru. Do żelatyny dodać łyżkę ubitej śmietany i energicznie wymieszać. Powtórzyć z kolejną łyżką śmietany i tak zaprawioną żelatynę dodać do reszty kremówki. Masę wyłożyć na stężałą masę budyniową. Drugi blat ciasta francuskiego pokroić równe na porcje (u mnie 8) i ułożyć na masie śmietankowej. Obsypać obficie cukrem pudrem i ponownie porządnie schłodzić.

Napoleonka Kremówka na cieście francuskim

 

Skorzystałeś z przepisu? Proszę, daj znać w komentarzu jak smakowało. A jeśli masz – podeślij zdjęcie. Chętnie umieszczę w galerii czytelników.

 

Polub Wysmakowane na facebooku. Będziesz na bieżąco z Wysmakowanymi wpisami, a mi będzie bardzo miło ?

 

Blog kulinarny Katarzyna Gintrowska

Cześć! Jestem Kasia...

...gotuję, piekę ifotogafuję z pasją

W kuchni mogę przesiadywać godzinami gotując, piekąc i testując nowe pomysły. Uwieczniam na zdjęciach dania, tak byście poczuli ich smak i zapach. Zapraszam. Zostańcie i rozgośćcie się na dłużej.

SPRAWDŹ KONIECZNIE:

Instagram

Najnowsze przepisy

Mikser kulinarny

Średnia ocen

4,6
Rated 4.6 out of 5
4.6 na 5 gwiazdek (oparte na 9 ocenach)

Udostępnij

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on skype
Share on pocket
Share on tumblr
Share on vk
Share on reddit
Share on stumbleupon
Share on xing
Share on digg
Share on odnoklassniki

Komentarze

5 odpowiedzi

  1. Coś poszło nie tak. W przepisie jest aby dodawać zimny budyń z lodówki do masła temperatury pokojowej. Doprowadziło to do zważenia się kremu. Poza tym rzeczywiście z podanych składników nie wychodzi zbyt wiele masy budyniowej. Raczej musiałam podwoić składniki.

  2. zdjęcie wygląda pięknie duże porcje mas – zrobilam i rozczarowanie bo proporcje są mizerne mimo tego że śmietanka się nie śćieła .Grubość mas ok 0.5cm.

    1. Dokładnie z takich proporcji robiłam. Może za duze ciasto francuskie pani użyła? Moje miało jakieś 250 g

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Maksymalny rozmiar pliku: 2 MB. Możesz załączyć do komentarza: zdjęcie. Drop files here

Reklamy

Najnowsze przepisy

Na blogu w przepisach zazwyczaj ilości podane są wagowo (w gramach). Jeśli jednak komuś wygodniej jest odmierzać składniki łyżką czy szklanką, poniżej podaję orientacyjne ilości, które należy przyjąć. 

MIarki

  • 1 szklanka o pojemności 250 ml
  • 1 łyżka o pojemności 15 ml
  • 1 łyżeczka o pojemności 5 ml

Woda / Mleko

  • 1 szklanka = 250g, 1 łyżka = 15g, 1 łyżeczka = 5g

MĄKA PSZENNA / MĄKA ZIEMNIACZANA / CUKIER PUDER

  • 1 szklanka = 160g, 1 łyżka = 10g, 1 łyżeczka = 3g

MĄKA KRUPCZATKA

  • 1 szklanka = 210g, 1 łyżka = 10g, 1 łyżeczka = 3g

CUKIER

  • 1 szklanka = 220g, 1 łyżka = 13g, 1 łyżeczka = 5g

ŚMIETANA 30%

  • 1 szklanka = 260g, 1 łyżka = 16g, 1 łyżeczka = 5g

OLEJ

  • 1 szklanka = 230g, 1 łyżka = 14g, 1 łyżeczka = 5g

MIÓD

  • 1 szklanka = 360g, 1 łyżka = 22g, łyżeczka = 7g
To ważne zwłaszcza przy wypiekach, gdzie czasem naprawdę liczy się precyzja i często nie możemy zdać się na własny smak jak przy gotowaniu posiłków.

KAKAO

  • 1 szklanka = 70g, 1 łyżka = 5g

MLEKO W PROSZKU

  • 1 szklanka = 70g, 1 łyżka = 5g

ORZECHY ZMIELONE

  • 1 szklanka = 130g, 1 łyżka = 8g, 1 łyżeczka = 3g

WIÓRKI KOKOSOWE / MIGDAŁY ZMIELONE / PŁATKI OWSIANE

  • 1 szklanka = 110g, 1 łyżka = 9g, 1 łyżeczka = 2g

MAK

  • 1 szklanka = 160g, 1 łyżka = 10g, 1 łyżeczka = 3g

żelatyna

  • 1 łyżeczka = 3g

DROŻDŻE SUSZONE

(drożdże świeże zawsze dwa razy tyle co suszonych)

  • 1 łyżeczka = 4g
naleśniki dwukolorowe z kakao

Hej!

jak zauważyliście moja strona została zmieniona. :)

Wszystkie Wasze komentarze i oceny zostały przeniesione. Mam nadzieję, że nowy wygląd będzie dla Was bardziej przyjazny i szybciej znajdziecie przepis którego u mnie szukacie na blogu.

Zapisz się do Newslettera i bądź na bieżąco z najnowszymi przepisami