Autor Wysmakowane 6 listopada 2021
Naleśniki na kefirze
Naleśniki na kefirze. Delikatne, mięciutkie. Bardzo dobre. Z ciastem troszkę trudniej się pracuje, zwłaszcza przy obracaniu na drugą stronę, niż przy tradycyjnych naleśnikach. Dlatego tutaj jeszcze ważniejsze, niż przy tradycyjnym przepisie na mleku, jest bardzo mocne nagrzanie patelni, przed rozpoczęciem smażenia. Dobrze jest też dać ciastu odpocząć ok. 15 minut, po jego zrobieniu. Jeśli jednak nie macie czasu, to możecie również pominąć ten etap.
Naleśniki na kefirze - Składniki
- 190 g mąki pszennej
- 450 g kefiru
- 2 jajka
- 3 g sody
- 20 ml oleju (ok. 2 łyżki)
- ok. 150 ml wody (wedle potrzeby)
- szczypta soli
- odrobina tłuszczu do smażenia
Naleśniki na kefirze - wykonanie
Mąkę przesiać do dużej miski. Dodać resztę składników i zmiksować do uzyskania gładkiej masy naleśnikowej.
Bardzo mocno rozgrzać suchą patelnię z bardzo niewielką ilością tłuszczu. Wylewać cienką warstwę masy na dno patelni, rozprowadzając ją równomiernie. Po ok. 45 sekundach naleśnik powinien zacząć odchodzić od dna i być już lekko rumiany. Wówczas przewrócić na drugą stronę i smażyć ok 30 sekund do zarumienienia. Powtarzać z resztą masy.
Jeśli chcesz być na bieżąco z wysmakowanymi przepisami to zapraszam Cię serdecznie do zaobserwowania mnie na Facebook i/ lub na Instagramie. Będzie mi bardzo miło Cię ugościć.
Tak przygotowane naleśniki, możecie podać tradycyjnie: złożone na pół lub zwinięte w rulon. Możecie zrobić z nich tort naleśnikowy, jak ja kiedyś, lub zapiec je z nadzieniem serowym i podać w formie efektownej zapiekanki naleśnikowej (inspiracja z bloga Dieta Moja Pasja)
Jedna odpowiedź
O naleśnikach kefirowych nie słyszy się zbyt często, a warto czasem spróbować w kuchni czegoś nowego! Zwłaszcza gdy finalnie może powstać z ich udziałem tak pięknie wyglądający, słodki posiłek. 😉
Super, że podpowiadasz we wstępie, jak się z nimi obchodzić – takie wskazówki zawsze się przydają!