- Porcja: tortownica 22 cm
- Poziom trudności: Średni
Autor Wysmakowane 28 lutego 2017
Tort malinowy na kakaowym biszkopcie to niezwykle delikatna kompozycja smaków śmietankowego serka, czekolady, migdałów i malin. Całość przełamana zaskakującą, przyjemnie chrupiącą warstwą. Tort pięknie się prezentuje i wbrew pozorom nie jest tak czasochłonny i skomplikowany na jaki wygląda :). Kolejność warstw podaję w kolejności w której powinny być one przyszykowane, a nie w kolejności składania tortu. 2 pierwsze warstwy (biszkopt i żelkę) można przygotować dzień wcześniej.
Do skomponowania tortu zainspirował mnie prześliczny tort rubinowy z cukierni Sowa.
warstwa 1 – Kakaowy biszkopt migdałowy
- 35 g mąki pszennej
- 35 g kakao
- 100 g zmielonych migdałów
- 4 białka
- 3 jajka
- szczypta soli
- 130 g drobnego cukru do wypieków
Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej. Mąkę i kakao przesiać i wymieszać z zmielonymi migdałami. Białka ubić ze szczyptą soli na sztywno po czym stopniowo, łyżka po łyżce dodać 4 łyżki cukru (około 50 g) cały czas ubijając aż masa będzie bardzo sztywna i błyszcząca. Jajka i pozostałe 80 g cukru przełożyć do wysokiego pojemnika do miksowania i ubijać na najwyższych obrotach miksera (te same końcówki co do białek) ok 5 minut aż masa będzie puszysta. Do całych jajek dodać najpierw suche składniki i wymieszać. Następnie stopniowo dodawać ubite białka, delikatnie łącząc je z masą. Masę wyłożyć do tortownicy wyłożonej papierem do pieczenia i piec w 180 stopniach C przez około 20 minut (wbity w środek patyczek powinien być suchy, bez śladów surowego ciasta). Biszkopt wyjąć z piekarnika i ostudzić w formie.
warstwa 2: Malinowa żelka
- 900 g malin, świeżych lub mrożonych
- 90 g cukru
- 14 g żelatyny w proszku
Maliny i cukier podgrzewać, do rozpuszczenia się cukru. Przetrzeć przez sitko. 12 g żelatyny wymieszać z 50 ml gorącej (ale nie wrzącej!) wody, dokładnie wymieszać i lekko ostudzić po czym wymieszać z 3/4 ilości przetartych malin. Mniejszą formę o średnicy 22 cm wyłożyć na dnie folią spożywczą i zalać malinową żelką. Schłodzić w lodówce do całkowitego stężenia (ok. 4 godziny). Resztę przetartych malin i żelatyny zostawić na polewę.
warstwa 3 – Chrupka
- 75 g sucharków
- 120 g Nutelli, w temperaturze pokojowej
Sucharki pokruszyć drobno, tak by pozostawić je częściowo w formie większych okruchów. Wymieszać dokładnie z Nutellą.
warstwa 4 – Biały mus śmietankowy
- 260 g serka kremowego np. Ostrovia, Philadelphia, Twój Smak
- 200 ml śmietany kremówki 36%
- laska wanilii
- 150 g białej czekolady
- 6 g żelatyny w proszku
Czekoladę posiekać i roztopić w kąpieli wodnej (w miseczce umieszczonej nad garnkiem z parującą wodą). Odstawić w temperaturze pokojowej do całkowitego ostudzenia. Żelatynę rozpuścić w 40 ml ciepłej wody. Lekko ostudzić, ale nie na tyle by zaczęła tężeć.
Serek, śmietanę kremówkę i wydrążoną wanilię krótko zmiksować do uzyskania gładkiej masy. Powoli wlewać przestudzoną czekoladę, cały czas miksując. Zaprawić żelatynę dodając do niej po łyżce (łącznie 5 łyżek) masy serowej i za każdym razem dokładnie mieszając do całkowitego połączenia się. Tak zaprawioną żelatynę przełożyć do reszty masy śmietankowej i zmiksować do połączenia.
Tort malinowy na kakaowym biszkopcie
Z biszkoptu odkroić górkę tak by był całkowicie płaski. Pozostały biszkopt przekroić w poprzek na pół. Z jednego blatu odciąć dookoła rand o grubości ok 0,5 cm, z drugiego 1 cm (powinien mieć średnicę taką jak żelka) Większy biszkopt umieścić na spodzie większej tortownicy 24 cm idealnie na środku. Biszkopt wyłożyć czekoladową chrupką mocno ją wklepując w ciasto żeby się bardzo nie kruszyła przy krojeniu.. Wyłożyć ok 1/3 musu śmietankowego dokładnie wypełniając musem też rand dookoła biszkoptu. Wstawić do zamrażarki na około 2 godziny, by mus całkowicie stężał. Na środek wyłożyć drugi, mniejszy blat biszkoptowy i przykryć go całkowicie stężałą żelką malinową. Resztą musu śmietankowego wypełnić bok i wierzch tortu. Wstawić do lodówki do stężenia. Przyrządzić resztę żelki z 200 g malin i 2 g żelatyny i polać stężałe ciasto. Wstawić do lodówki na całą noc.
14 Responses
Jeśli mam zwykły biszkopt czekoladowy czym go nasączyć żeby nie był suchy?
Klasycznie. Możesz delikatnie nasączyć herbatą np z dodatkiem ekstraktu migdałowego. Ale może być i bez niego.
Jakie suchary?
Kupne sucharki najlepiej z dodatkiem maki pełnoziarnistej ale niekoniecznie
Czymś nasączanie są biszkopty?
Nie trzeba. Biszkopt jest przede wszystkim z zmielonych migdałów, więc jest wilgotny sam z siebie.
Podziwiam! Ja nie mam cierpliwości do takich rzeczy ;).
Jej jak smakowicie <3
Ja lekko zmodyfikuję – nie lubię kakaowego biszkopta.
Nic na siłę. Zrób tak by Tobie smakowało 🙂 Natomiast ten biszkopt przez to, że jest głównie na migdałach a nie na mące to sam w sobie jest naprawdę wyjątkowy.
Wspaniale wygląda, czy wyjdzie z mąki pełnoziarnistej lub kukurydzianej?
Z pełnoziarnistej myśle prędzej ale nie próbowałam.
I równie pyszny! Więc gorąco polecam wypróbować 🙂
Piękny