Przepisy

Więcej

Trudność
Średni
TrudnośćŚredni
Wydrukuj

Zakręcone bułeczki cebulowe

5,0
Rated 5 out of 5
5 na 5 gwiazdek (oparte na 17 ocenach)
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on email

Kapitalne, zakręcone bułeczki cebulowe na świeżych drożdżach. Mięciutkie, aromatyczne i bardzo smakowite. Na śniadanie, podwieczorek, kolację lub na szybką przekąskę w ciągu dnia. Świetnie smakują same, lub mogą być podstawą do wyczesanych kanapek. Koszt przygotowania bardzo niski, natomiast są dość czasochłonne, przez samo wyrabianie i wyrastanie ciasta drożdżowego. Mimo to – obiecuję, że warto! Zwłaszcza zrobić od razu w dużej ilości! Po upieczeniu i ostudzeniu, część bułeczek, których nie zjecie od razu, najlepiej zamrozić. Pracy przy 5 czy przy 20 bułeczkach już nie ma dużo więcej, a po rozmrożeniu, smakują równie dobrze jak na świeżo. Warto mieć taki skarb w zamrażarce.

Zakręcone bułeczki cebulowe

  • 30 g drożdży świeżych
  • niepełna łyżeczka cukru
  • 250 ml ciepłej wody (przelicznik wag na szklanki/ lyżki –> miary)
  • 500 g mąki pszennej
  • 3 łyżki oliwy
  • 30 g sera żółtego twardego
  • 2 cebule
  • 2 łyżki oleju
  • przyprawy: sól, pieprz i oregano

Drożdże przełożyć do średniej miski (uwaga – mocno się spienią i „urosną”). Posypać cukrem i utrzeć łyżką do upłynnienia drożdży. Zalać ciepłą wodą (nie gorącą bo zabije drożdże, powinna mieć ok 40 stopni C). Wymieszać, przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce na 15 minut. W tym czasie mąkę przesiać do dużej, dość płaskiej miski. Dodać łyżeczkę soli i wymieszać. Zrobić pośrodku wgłębienie i wlać mocno spienione drożdże oraz oliwę. Ugniatać ciasto, aż zrobi się mocno miękkie i elastyczne. Powinno to zająć około 10 minut. Z ciasta zagnieść kulę, włożyć do miski, przykryć ściereczką i ponownie odstawić w ciepłe miejsce na ok 1,5 godziny. Ciasto powinno podwoić swoją objętość. Wykorzystać  czas wyrastania na przygotowanie farszu. Cebulę obrać i posiekać w drobną kostkę. Na patelni rozgrzać olej i zeszklić cebulę. Najlepiej smażyć cebulę na niewielkiej mocy grzania przez jakieś 10 minut. Nie można dopuścić do jej spalenia, bo zrobi się gorzka. Gotową cebulę odstawić do ostudzenia, po czym wymieszać z startym serem żółtym i doprawić do smaku solą, pieprzem i oregano (niepełna łyżeczka).

Nastawić piekarnik na 200 stopni C (góra – dół bez termoobiegu). Wyrośnięte ciasto chwilę zagnieść i rozwałkować na placek o grubości ok 7-8 mm. Posmarować nadzieniem, zwinąć od dłuższego boku w rulon i pokroić na plastry o grubości ok 2 cm. Roladki układać na blaszce piekarnika wyłożonej papierem do pieczenia, zachowując min 2 cm odstępy. Zostawić na kilka minut do lekkiego wyrośnięcia. Wstawić do gorącego piekarnika i piec ok 15 minut.

rolada drożdżowa cebulowa Wysmakowanezawijanie ciasta drożdżowego roladki Wysmakowaneroladki drożdżowe cebulowenajlepsze bułeczki cebulowe Wysmakowane.plZakręcone bułeczki cebulowe od wysmakowane.pl

Skorzystałeś z przepisu? Daj znać w komentarzu jak smakowało. A najlepiej podeślij zdjęcie. Chętnie umieszczę w galerii czytelników. Ten przepis w Waszym wykonaniu:

52599432 2526253547447829 7725266965605908480 o
„Melduję wykonanie zadania ! Na suszonych drożdżach ??? wyszły mega . Że świeżym masełkiem bomba ! Mój 22 miesięczny synek wciągnął aż dwie ! ?❤” Magdalena W

Polub Wysmakowane na facebooku. Będziesz na bieżąco z Wysmakowanymi wpisami, a mi będzie bardzo miło ?

 

Blog kulinarny Katarzyna Gintrowska

Cześć! Jestem Kasia...

...gotuję, piekę ifotogafuję z pasją

W kuchni mogę przesiadywać godzinami gotując, piekąc i testując nowe pomysły. Uwieczniam na zdjęciach dania, tak byście poczuli ich smak i zapach. Zapraszam. Zostańcie i rozgośćcie się na dłużej.

SPRAWDŹ KONIECZNIE:

Instagram

Najnowsze przepisy

Mikser kulinarny

Średnia ocen

5,0
Rated 5 out of 5
5 na 5 gwiazdek (oparte na 17 ocenach)

Udostępnij

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on skype
Share on pocket
Share on tumblr
Share on vk
Share on reddit
Share on stumbleupon
Share on xing
Share on digg
Share on odnoklassniki

Komentarze

14 odpowiedzi

  1. zakrecone buleczki cebulowe- oj,przepis niedokładne! z drozdzy ,cukru i wody nic nie wyszło prócz burej wody…Musiałam spytać koleżankę jak to naprawdę powinno być.Powinnam dodać maki. Przepisy jesli się już je podaje i zachwala muszą być dokładne! Ja dopiero zaczynam przygodę z drożdżami, można szybko się zniechęcić. Ale buleczki przy pomocy koleżanki wyszły b
    smaczne.Pozdrowka 🙂

    1. Mariolu robiłam dokładnie tak jak podałam bułeczki pieknie wyrosły, tak jak widać na zdjęciach. Mieszamy z mąką po spienianiu się drożdży

      1. Hm…a mnie drozdze z cukrem i woda pomimo wyczekiwania na piane nawet nie drgnely.Moglabym snuc przypuszczenia,ze drozdze byly nie swieze ale robilam rowniez bulki z innego przepisu( wszystko z drozdzami wlacznie do michy i wyrabiania robotem) wyszly bez problemu. Mozliwe,ze zle zrozumialam przepis: moze nir cala wode powinnam wlac do tych drozdzy?W kazdym razie do kolejnych ” zawijasow” dodam make,zeby nie wylewac burej wody i nie przedluzac powstawania buleczek ,ktore moja Rodzina zezarla natychmiast,mnie glownodowodzacej buleczkami zostaeiajsc po klotni 😉 jedna ,slownie : j e d n a do sprobowania.
        Szczesliwego Nowego Roku dla Ciebie,Rodziny i Twoich Czytelnikow

      2. Jedyne co przychodzi mi do głowy czemu drożdże się nie spienił to zbyt zimna woda. To możliwe? Tak czy siak cieszę się ze finalnie bułeczki smakowały. I również serdecznie pozdrawiam noworoczne!

  2. Uwielbiam tego typu bułeczki. Chętnie je wcinam 😉 Sama natomiast nigdy nie przygotowywałam 😉 Poczęstuję się więc przepisem 😉

  3. Wyglądają świetnie a smakują pewnie jeszcze lepiej. Z podobnych wypieków to mam jedynie doświadczenie z chlebem cebulowym, który pieczemy zazwyczaj na grilla. Takie bułeczki pewnie też by się sprawdziły 🙂

    1. jak najbardziej. Mimo ze z buleczkami troche wiecej roboty przy formowaniu kulek to u nas zawsze ciesza sie wiekszym powodzeniem niz chleb. Kazdy ma swoja 🙂 Albo i dwie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Maksymalny rozmiar pliku: 2 MB. Możesz załączyć do komentarza: zdjęcie. Drop files here

Reklamy

Najnowsze przepisy

Na blogu w przepisach zazwyczaj ilości podane są wagowo (w gramach). Jeśli jednak komuś wygodniej jest odmierzać składniki łyżką czy szklanką, poniżej podaję orientacyjne ilości, które należy przyjąć. 

MIarki

  • 1 szklanka o pojemności 250 ml
  • 1 łyżka o pojemności 15 ml
  • 1 łyżeczka o pojemności 5 ml

Woda / Mleko

  • 1 szklanka = 250g, 1 łyżka = 15g, 1 łyżeczka = 5g

MĄKA PSZENNA / MĄKA ZIEMNIACZANA / CUKIER PUDER

  • 1 szklanka = 160g, 1 łyżka = 10g, 1 łyżeczka = 3g

MĄKA KRUPCZATKA

  • 1 szklanka = 210g, 1 łyżka = 10g, 1 łyżeczka = 3g

CUKIER

  • 1 szklanka = 220g, 1 łyżka = 13g, 1 łyżeczka = 5g

ŚMIETANA 30%

  • 1 szklanka = 260g, 1 łyżka = 16g, 1 łyżeczka = 5g

OLEJ

  • 1 szklanka = 230g, 1 łyżka = 14g, 1 łyżeczka = 5g

MIÓD

  • 1 szklanka = 360g, 1 łyżka = 22g, łyżeczka = 7g
To ważne zwłaszcza przy wypiekach, gdzie czasem naprawdę liczy się precyzja i często nie możemy zdać się na własny smak jak przy gotowaniu posiłków.

KAKAO

  • 1 szklanka = 70g, 1 łyżka = 5g

MLEKO W PROSZKU

  • 1 szklanka = 70g, 1 łyżka = 5g

ORZECHY ZMIELONE

  • 1 szklanka = 130g, 1 łyżka = 8g, 1 łyżeczka = 3g

WIÓRKI KOKOSOWE / MIGDAŁY ZMIELONE / PŁATKI OWSIANE

  • 1 szklanka = 110g, 1 łyżka = 9g, 1 łyżeczka = 2g

MAK

  • 1 szklanka = 160g, 1 łyżka = 10g, 1 łyżeczka = 3g

żelatyna

  • 1 łyżeczka = 3g

DROŻDŻE SUSZONE

(drożdże świeże zawsze dwa razy tyle co suszonych)

  • 1 łyżeczka = 4g
naleśniki dwukolorowe z kakao

Hej!

jak zauważyliście moja strona została zmieniona. :)

Wszystkie Wasze komentarze i oceny zostały przeniesione. Mam nadzieję, że nowy wygląd będzie dla Was bardziej przyjazny i szybciej znajdziecie przepis którego u mnie szukacie na blogu.

Zapisz się do Newslettera i bądź na bieżąco z najnowszymi przepisami