Przepisy

Więcej

Wydrukuj

Jak przygotować idealny stek na grillu? Przepisy i wskazówki

0,0
Rated 0 out of 5
0 na 5 gwiazdek (oparte na 0 ocenach)
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on email

WPIS PROMOCYJNY REKLAMODAWCY

 

Grillowany stek to jedno z głównych dań serwowanych w eleganckich restauracjach. Można go jednak przyrządzić w domowych, a właściwie ogrodowych warunkach. Choć wydaje się to skomplikowane, w rzeczywistości przygotowanie idealnego steka nie jest szczególnie trudne. Jak grillować mięso? Poniżej kilka wskazówek.

 

Mięso wysokiej jakości – klucz do sukcesu

Jak sprawić, by grillowany stek smakował obłędnie? Kluczem do sukcesu jest odpowiednio dobrane mięso. Na nic szczególne techniki, jeśli nie mamy dobrego produktu. Czym powinno charakteryzować się idealne mięso na stek? Na jego jakość wpływa wiele czynników, w tym sezonowanie. Dzięki niemu mięso staje się ciemno-fioletowe. Nie szukajmy więc w sklepach różowej wołowiny, gdyż nie jest to mięso, które spełni nasze oczekiwania. Najwyższej jakości kawałki mają również elementy tłuszczowe, które oczywiście nie powinny być zbyt duże. Niestety, znalezienie odpowiedniego kawałka mięsa na stek nie jest prostym zadaniem. Warto więc poprosić o pomoc zaprzyjaźnionego rzeźnika, który podpowie, w jakich warunkach były przechowywane konkretne produkty i czy były sezonowane. 

Marynata do mięsa – tak czy nie?

Popularną praktyką przed grillowaniem mięsa jest jego marynowanie. Marynata przygotowana na bazie wysokiej jakości oliwy z oliwek oraz ulubionych przypraw sprawdzi się w wielu przypadkach, ale nie maczajmy w niej mięsa przeznaczonego na steki. Dlaczego? Wysokiej jakości produkt sam w sobie ma idealny smak, dlatego nie potrzebuje wielu dodatków. Wystarczy, że delikatnie posmarujemy kawałki oliwą i natrzemy solą. Oczywiście, soli również nie używamy w zbyt dużych ilościach. Tak przygotowany stek możemy położyć bezpośrednio na grillu – wybierzmy jeden z modeli dostępnych w sklepie internetowym: https://www.mediaexpert.pl/dom-i-ogrod/grille

Jak grillować steki?

Grillowanie steka nie jest szczególnie trudną procedurą – zgodnie z powyższym, o wiele więcej problemów może sprawić samo przygotowanie mięsa. Jeśli już mamy je gotowe, zastanówmy się, jak właściwie grillować poszczególne kawałki. Na początek wybierzmy odpowiedni grill węglowy dostępny na: https://www.mediaexpert.pl/dom-i-ogrod/grille/grille-weglowe. Niektórzy uważają, że to właśnie grill węglowy pozwala uzyskać najlepsze efekty, inni twierdzą, że dobrze sprawdzi się również palenisko ogrodowe – wybrane modele można zakupić na: https://www.mediaexpert.pl/dom-i-ogrod/grille/paleniska-ogrodowe.

Do przygotowania mięsa będzie nam potrzebny termometr. Wbijamy go, aby sprawdzić, czy stek jest krwisty, średnio wysmażony albo mocno wypieczony. Stek krwisty ma temperaturę około 48 stopni, średnio wysmażony – 56–58 stopni, a mocno przypieczony – 65 stopni. Co ciekawe, steka nie spożywamy bezpośrednio po zdjęciu z rusztu. Wręcz przeciwnie – w dobrym tonie będzie odczekać co najmniej kilka minut, aby soki, które wydobyły się z mięsa, mogły w nim pozostać. Jeśli zaczniemy kroić kawałki przedwcześnie, soki wypłyną na zewnątrz, przez co mięso nie będzie smakować aż tak dobrze. Paradoksalnie temperatura steka w czasie oczekiwania nie spadnie, a wzrośnie. Mięso kroimy w poprzez włókien, możemy doprawić je solą albo pieprzem. Niemniej jednak, jeśli nie mamy do dyspozycji żadnych przypraw, stek i tak będzie smakował wyśmienicie. Choć trzeba się przy nim trochę napracować,

Jak przygotować idealny stek na grillu?

WPIS REKLAMOWY, ZDJĘCIE REKLAMODAWCY

Blog kulinarny Katarzyna Gintrowska

Cześć! Jestem Kasia...

...gotuję, piekę ifotogafuję z pasją

W kuchni mogę przesiadywać godzinami gotując, piekąc i testując nowe pomysły. Uwieczniam na zdjęciach dania, tak byście poczuli ich smak i zapach. Zapraszam. Zostańcie i rozgośćcie się na dłużej.

SPRAWDŹ KONIECZNIE:

Instagram

Najnowsze przepisy

Mikser kulinarny

Średnia ocen

0,0
Rated 0 out of 5
0 na 5 gwiazdek (oparte na 0 ocenach)

Udostępnij

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on skype
Share on pocket
Share on tumblr
Share on vk
Share on reddit
Share on stumbleupon
Share on xing
Share on digg
Share on odnoklassniki

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Maksymalny rozmiar pliku: 2 MB. Możesz załączyć do komentarza: zdjęcie. Drop files here

Reklamy

Najnowsze przepisy

Na blogu w przepisach zazwyczaj ilości podane są wagowo (w gramach). Jeśli jednak komuś wygodniej jest odmierzać składniki łyżką czy szklanką, poniżej podaję orientacyjne ilości, które należy przyjąć. 

MIarki

 • 1 szklanka o pojemności 250 ml
 • 1 łyżka o pojemności 15 ml
 • 1 łyżeczka o pojemności 5 ml

Woda / Mleko

 • 1 szklanka = 250g, 1 łyżka = 15g, 1 łyżeczka = 5g

MĄKA PSZENNA / MĄKA ZIEMNIACZANA / CUKIER PUDER

 • 1 szklanka = 160g, 1 łyżka = 10g, 1 łyżeczka = 3g

MĄKA KRUPCZATKA

 • 1 szklanka = 210g, 1 łyżka = 10g, 1 łyżeczka = 3g

CUKIER

 • 1 szklanka = 220g, 1 łyżka = 13g, 1 łyżeczka = 5g

ŚMIETANA 30%

 • 1 szklanka = 260g, 1 łyżka = 16g, 1 łyżeczka = 5g

OLEJ

 • 1 szklanka = 230g, 1 łyżka = 14g, 1 łyżeczka = 5g

MIÓD

 • 1 szklanka = 360g, 1 łyżka = 22g, łyżeczka = 7g
To ważne zwłaszcza przy wypiekach, gdzie czasem naprawdę liczy się precyzja i często nie możemy zdać się na własny smak jak przy gotowaniu posiłków.

KAKAO

 • 1 szklanka = 70g, 1 łyżka = 5g

MLEKO W PROSZKU

 • 1 szklanka = 70g, 1 łyżka = 5g

ORZECHY ZMIELONE

 • 1 szklanka = 130g, 1 łyżka = 8g, 1 łyżeczka = 3g

WIÓRKI KOKOSOWE / MIGDAŁY ZMIELONE / PŁATKI OWSIANE

 • 1 szklanka = 110g, 1 łyżka = 9g, 1 łyżeczka = 2g

MAK

 • 1 szklanka = 160g, 1 łyżka = 10g, 1 łyżeczka = 3g

żelatyna

 • 1 łyżeczka = 3g

DROŻDŻE SUSZONE

(drożdże świeże zawsze dwa razy tyle co suszonych)

 • 1 łyżeczka = 4g
naleśniki dwukolorowe z kakao

Hej!

jak zauważyliście moja strona została zmieniona. :)

Wszystkie Wasze komentarze i oceny zostały przeniesione. Mam nadzieję, że nowy wygląd będzie dla Was bardziej przyjazny i szybciej znajdziecie przepis którego u mnie szukacie na blogu.

Zapisz się do Newslettera i bądź na bieżąco z najnowszymi przepisami