Przepisy

Więcej

Wydrukuj

Jak rozszerzać diety dzieci w kuchni rodzinnej?

0,0
0,0 na 5 gwiazdek (oparte na 0 ocenach)
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on email

WPIS REKLAMODAWCY

Rozszerzanie diety to temat rzeka, który budzi wiele kontrowersji i jest powodem do międzypokoleniowych kłótni. Prawdziwym problemem jest jednak to, że czas wprowadzania nowych produktów do jadłospisu dziecka przysparza zazwyczaj mamie znacznie więcej pracy. Czy można pogodzić zatem rozszerzanie diety z przygotowywaniem posiłków dla całej rodziny? Oczywiście, że tak. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak to zrobić, koniecznie czytaj dalej.

Mniej soli, cukru i tłuszczu, czyli z korzyścią dla wszystkich

Nie jest tajemnicą, że kuchnia polska nie należy do najzdrowszych. Polacy używają dosyć dużo tłuszczu, soli oraz cukru, a akurat te składniki warto ograniczać w diecie malucha. Bez problemu można jednak wprowadzać kolejne warzywa, owoce, produkty białkowe, mięsa i zboża. Wystarczy, że np. brokuły, marchewki czy ziemniaki ugotujesz bez soli, a każdy z dorosłych domowników doprawi je sobie na talerzu. Dania smażone, które wprowadza się później, powinny być przygotowywane natomiast na minimalnej ilości oleju, a w tym pomóc mogą patelnie Tefal, które mają specjalną powłokę ograniczającą przywieranie. Doskonałym sposobem na przygotowywanie dań dla całej rodziny jest też pieczenie ich w piekarniku. Jeśli chodzi o cukier, wszystkim członkom rodziny dobrze zrobi zmniejszenie jego ilości w deserach i nieposypywanie nim owoców. 

Jak rozszerzać diety dzieci w kuchni rodzinnej?

Zdrowsze grillowanie

Powstało już wiele żartów o tym, że sportem narodowym Polaków jest grillowanie. Niestety ulubiony grill węglowy nie sprzyja dzieciom, które dopiero poznają smaki, co nie oznacza, że z grillowania musisz całkowicie zrezygnować, gdy chcesz przygotować posiłek dla całej rodziny. W takiej sytuacji doskonale egzamin zda elektryczny wariant tego sprzętu, a dokładniej grill elektryczny Tefal. W ten sposób unikniesz substancji, które osadzają się na jedzeniu w postaci dymu i tak, jak w przypadku patelni z odpowiednią powłoką, ograniczysz do minimum użycie tłuszczu. Poza tym potrawy przygotowane w ten sposób zachowują swój smak, soczystość i są po prostu lepsze niż wysuszone na żarzących się węglach tłuste mięsa.

Sposób na zachowanie smaku

Ostatnim pomysłem na gotowanie zdrowszych potraw, które można podać także maluszkowi, jest metoda sous-vide. Polega ona na gotowaniu w niskich temperaturach potraw zamkniętych próżniowo w specjalnych workach. Choć cały proces wydaje się nieco skomplikowany, przyrządzenie dań w ten sposób ułatwić mogą specjalne urządzenia, które bez problemu kupisz w sklepach z RTV i AGD. Dzięki gotowaniu metodą sous-vide mięso oraz warzywa zachowają doskonałą strukturę i przy minimalnym użyciu przypraw smakują naprawdę wyśmienicie. Co prawda takie urządzenia to spory wydatek, ale z pewnością ta inwestycja się opłaca, ponieważ sous-vide pozytywnie wpłynie na zdrowie twoje i twojej rodziny, a przygotowane w ten sposób potrawy z czystym sumieniem będziesz mógł podać maluchowi. 

Gotowanie dla malucha i dla dorosłych członków rodziny może być przyjemne. W przypadku starszych domowników odzwyczajenie od nadmiaru soli i tłuszczu będzie pozytywną zmianą, która dobrze wpłynie na zdrowie. Zachowując rozsądek oraz trzymając się podstawowych zasad zdrowego żywienia dzieci, możesz codziennie serwować pyszne dania, które zasmakują nie tylko najmłodszym. 

WPIS REKLAMODAWCY

E-BOOK ROZSZERZANIE DIETY
KLIKNIJ I SPRAWDŹ. AŻ 60 POMYSŁÓW NA DANIA - ROZSZERZANIE DIETY MALUSZKA PORADY I PRZEPISY
Blog kulinarny Katarzyna Gintrowska

Cześć! Jestem Kasia...

...gotuję, piekę ifotogafuję z pasją

W kuchni mogę przesiadywać godzinami gotując, piekąc i testując nowe pomysły. Uwieczniam na zdjęciach dania, tak byście poczuli ich smak i zapach. Zapraszam. Zostańcie i rozgośćcie się na dłużej.

SPRAWDŹ KONIECZNIE:

Instagram

Najnowsze przepisy

Mikser kulinarny

Średnia ocen

0,0
0,0 na 5 gwiazdek (oparte na 0 ocenach)

Udostępnij

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on skype
Share on pocket
Share on tumblr
Share on vk
Share on reddit
Share on stumbleupon
Share on xing
Share on digg
Share on odnoklassniki

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Maksymalny rozmiar pliku: 2 MB. Możesz załączyć do komentarza: zdjęcie. Drop files here

Reklamy

Najnowsze przepisy

Na blogu w przepisach zazwyczaj ilości podane są wagowo (w gramach). Jeśli jednak komuś wygodniej jest odmierzać składniki łyżką czy szklanką, poniżej podaję orientacyjne ilości, które należy przyjąć. 

MIarki

 • 1 szklanka o pojemności 250 ml
 • 1 łyżka o pojemności 15 ml
 • 1 łyżeczka o pojemności 5 ml

Woda / Mleko

 • 1 szklanka = 250g, 1 łyżka = 15g, 1 łyżeczka = 5g

MĄKA PSZENNA / MĄKA ZIEMNIACZANA / CUKIER PUDER

 • 1 szklanka = 160g, 1 łyżka = 10g, 1 łyżeczka = 3g

MĄKA KRUPCZATKA

 • 1 szklanka = 210g, 1 łyżka = 10g, 1 łyżeczka = 3g

CUKIER

 • 1 szklanka = 220g, 1 łyżka = 13g, 1 łyżeczka = 5g

ŚMIETANA 30%

 • 1 szklanka = 260g, 1 łyżka = 16g, 1 łyżeczka = 5g

OLEJ

 • 1 szklanka = 230g, 1 łyżka = 14g, 1 łyżeczka = 5g

MIÓD

 • 1 szklanka = 360g, 1 łyżka = 22g, łyżeczka = 7g
To ważne zwłaszcza przy wypiekach, gdzie czasem naprawdę liczy się precyzja i często nie możemy zdać się na własny smak jak przy gotowaniu posiłków.

KAKAO

 • 1 szklanka = 70g, 1 łyżka = 5g

MLEKO W PROSZKU

 • 1 szklanka = 70g, 1 łyżka = 5g

ORZECHY ZMIELONE

 • 1 szklanka = 130g, 1 łyżka = 8g, 1 łyżeczka = 3g

WIÓRKI KOKOSOWE / MIGDAŁY ZMIELONE / PŁATKI OWSIANE

 • 1 szklanka = 110g, 1 łyżka = 9g, 1 łyżeczka = 2g

MAK

 • 1 szklanka = 160g, 1 łyżka = 10g, 1 łyżeczka = 3g

żelatyna

 • 1 łyżeczka = 3g

DROŻDŻE SUSZONE

(drożdże świeże zawsze dwa razy tyle co suszonych)

 • 1 łyżeczka = 4g
naleśniki dwukolorowe z kakao

Hej!

jak zauważyliście moja strona została zmieniona. :)

Wszystkie Wasze komentarze i oceny zostały przeniesione. Mam nadzieję, że nowy wygląd będzie dla Was bardziej przyjazny i szybciej znajdziecie przepis którego u mnie szukacie na blogu.

Zapisz się do Newslettera i bądź na bieżąco z najnowszymi przepisami