
Autor Wysmakowane 17 maja 2023
REKLAMA SUPLEMENTÓW - WPIS PROMOCYJNY REKLAMODAWCY
Kreatyna jest związkiem chemicznym naturalnie występującym w mięśniach i ścięgnach. Najczęściej kojarzy się z suplementami diety dla zawodowych sportowców oraz miłośników aktywnego spędzania czasu. W dzisiejszym artykule dowiesz się, jaką rolę pełni w naszym organizmie i kto powinien po nią sięgnąć.
Kreatyna naturalnie wytwarzana jest przez organizm człowieka w wątrobie. Następnie podczas procesów chemicznych wykorzystywana jest przez mięśnie i ścięgna do produkowania i magazynowania związków wysokoenergetycznych ATP. Czym dokładnie jest kreatyna? Jaką rolę pełni w organizmie człowieka? Kto powinien zdecydować się na regularną suplementację? Odpowiedzi poznasz w dzisiejszym artykule!
Czym jest kreatyna?
Kreatyna jest organicznym kwasem β-metyloguanidynooctowy, który stanowi jeden ze związków budulcowych mięśni szkieletowych. Powstaje z połączenia trzech aminokwasów: glicyny, metioniny oraz argininy. Wytwarzana jest w wątrobie, trzustce i nerkach w czasie procesów metabolicznych. Razem z innymi fosforanami tworzy fosfokreatynę. Jej głównym zadaniem jest magazynowanie i uwalnianie energii.
Posiada przy tym kompleksowy wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organizmu człowieka. Przede wszystkim warunkuje siłę i wytrzymałość mięśni. Dodatkowo zwiększa grubość włókien mięśniowych, wpływając na wzrost masy ciała. To właśnie dlatego stanowi częsty składnik codziennej suplementacji sportowców. Niedobory kreatyny mogą prowadzić do znacznego obniżenia wytrzymałości oraz spowolnienia regeneracji potreningowej.
Kto powinien suplementować kreatynę?
Przyjmowanie suplementów opartych na monohydratach pozwala na zwiększenie zapasu kreatyny i fosforanów w mięśniach nawet o 10-40%, umożliwiając nie tylko szybszą regenerację, ale także ułatwiając zwiększenie intensywności ćwiczeń. Możesz tym samym trenować więcej, dłużej i bardziej efektywnie. W związku z tym suplementację kreatyną zaleca się miłośnikom sportów siłowych i mieszanych.
W zależności od indywidualnych preferencji można zdecydować się na ciągłą suplementację lub cykliczną przez okres od 4 do 8 tygodni. Niektórzy sportowcy decydują się na wprowadzenie związku w chwilach przedłużającego się zastoju w budowaniu masy mięśniowej. Suplement ten nie jest jednak wskazany dla osób początkujących.
Jaki suplement z kreatyną wybrać?
Na rynku dostępny jest szeroki wybór produktów z kreatyną. Najpopularniejszym wyborem sportowców jest, uchodzący za najskuteczniejszy, monohydrat kreatyny. Ten rodzaj suplementu sprawdzi się również na początku przygody ze stosowaniem kwasu. Odznacza się przy tym niską ceną i potwierdzoną efektywnością. Może być stosowana zarówno przed, jak i po treningu bez wpływu na skuteczność.
Ciekawą alternatywą jest jednocześnie TCM, czyli jabłczan kreatyny, powstający z połączenia kreatyny i kwasu jabłkowego. Ten rodzaj suplementów działa wolniej, jednak pozwala uzyskać bardziej zwartą masę mięśniową. Warto także podkreślić, iż związek jest zupełnie bezpieczny, a jego przyjmowanie nie wiąże się z powstaniem zagrożenia dla zdrowia.
