Przepisy

Więcej

Wydrukuj

Krótko o kawie. Od ziarna się zaczyna

0,0
Rated 0 out of 5
0 na 5 gwiazdek (oparte na 0 ocenach)
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on email

WPIS REKLAMOWY

Krótko o kawie. Od ziarna się zaczyna

Dla jednych to dawka energii, bez której nie wyobrażają sobie poranku, dla innych prawdziwa rozkosz podniebienia. Kawa, czyli niewielkie ziarno, a właściwie pestka owocu rosnącego na kawowcu. Jej smakiem delektują się ludzie na całym świecie niezależnie od okazji. Zawsze znajdzie się bowiem dobra pora na filiżankę dobrej kawy, pobudzającej do życia. W jaki sposób wydobyć esencję ziarna kawy? Jaki rodzaj kawy wybrać i wreszcie w jaki sposób ją przygotować, by wydobyć jej intensywny smak?

  1. Uprawy kawy na świecie
  2. Poziomy palenia ziarna kawy
  3. Rodzaje kaw dostępnych na rynku
  4. Alternatywne metody parzenia ziarna kawy
  5. Kawa ziarnista, rozpuszczalna czy w kapsułkach?

Uprawy kawy na świecie

Na świecie uprawia się dwa podstawowe gatunki kawy. Najbardziej popularny, a jednocześnie najstarszy jej rodzaj stanowi arabika. Krzewy arabiki rosną w Etiopii na stromych zboczach gór. To bardzo wymagający gatunek, któremu poświęca się szczególną uwagę. W odróżnieniu od robusty, ta kawa charakteryzuje się mniejszą zawartością tłuszczów i cukrów. Jest za to mniej intensywna ze względu na niższą zawartość kofeiny. Znacznie bardziej oddziałuje jednak na zapach i smak. Robusta pochodzi z Afryki Zachodniej. Jej ziarna są bardzo odporne na oddziaływanie czynników zewnętrznych. Gorzki smak charakterystyczny dla tego rodzaju kawy, podkreśla dodatkowo kwaskowy aromat charakterystyczny dla owoców cytrusowych. Cechą szczególną robusty jest delikatna pianka powstająca podczas parzenia. To propozycja kawy dla osób stawiających na intensywność smaku, potrzebujących wysokiej zawartości kofeiny niezależnie od pory dnia.

Poziomy palenia ziarna kawy

Picie kawy dla wielu osób jest niczym celebracja najlepszego trunku. Wśród koneserów porcja kawy to dużo więcej niż szybki łyk tuż przed wyjściem do pracy. I choć kofeina dostarcza przede wszystkim odpowiedniej dawki energii, w ich przypadku liczy się degustacja i celebrowanie niepowtarzalnego smaku kawy. Ta spożywana w odpowiednich dawkach w ciągu dnia, ułatwia koncentrację. Dlatego tak znaczącą rolę odgrywa stopień palenia kawy. Ma on decydujący wpływ na jej aromat oraz intensywność doznań. Wyróżnia się trzy stopnie palenia. Najbardziej popularny, czyli średni, pozwala utrzymać równowagę między kwasowością, a goryczą. Palenie ciemne ziaren kawy, gwarantuje już natomiast typowo goryczkowy posmak trunku, który docenią jedynie prawdziwi smakosze.

Rodzaje kaw dostępnych na rynku

Kawa na rynku dostępna jest w kilku odmianach. Poza podstawową kawą ziarnistą, bez problemu można zaopatrzyć się w gotową kawę mieloną. W przypadku osób, które posiadają w domu ekspres ciśnieniowy, najlepszym rozwiązaniem będzie kawa mielona drobno. Ważne jest bowiem to, by w ok. 20 sekund podczas parzenia, wydobyć wszystko, co najlepsze w jej smaku. Dla wyjątkowo zabieganych klientów, ekonomicznym rozwiązaniem będzie kawa rozpuszczalna. Przygotowanie jej zajmuje bowiem kilka sekund. Wystarczy wsypać 2 łyżeczki do kubka kawy instant i zalać gorącą wodą. Ciekawszą, a na pewno lepszą ze względu na jakość i smak kawę, można uzyskać poprzez tassimo kapsułki. Tego rodzaju kawa sprawdzi się zarówno w warunkach domowych, jak i w biurach. Niewielkie kapsułki po zeskanowaniu kodu przez ekspres kapsułkowy, rozpoczynają proces parzenia, co zajmuje chwilę, a gwarantuje dużo więcej doznań smakowych.

Krótko o kawie. Od ziarna się zaczyna

Alternatywne metody parzenia ziarna kawy

Kawę można zaparzyć na wiele sposobów. Mnogość technik parzenia, pozwala wydobywać z niej różnorodne walory smakowe. Podstawowa metoda obejmuje kawy ziarniste do jakich należy kawa dallmayr. Technika opiera się na zalaniu zmielonych ziaren wrzątkiem. Kawa ziarnista znalazła swoich fanów szczególnie w ostatnich latach, kiedy to na popularności znacząco zyskują kawiarki. To jedna z lepszych alternatyw kosztownego i skomplikowanego w użyciu ekspresu. By zaparzyć kawę w kawiarce, świeże ziarno należy przygotować w młynku. Mielenie tuż przed samym parzeniem, pozwala utrzymać intensywny zapach jej ziaren. Innym ciekawym urządzeniem jest aeropress. Za jego pomocą można uzyskać soczysty napar, pochodzący z owoców cytrusowych. To prawdziwa uczta dla zmysłów oraz odpowiednio wysoka dawka kofeiny. Dla osób ceniących delikatne smaki, najlepszym wyborem będzie dripper. Urządzenie pozwala wydobyć z niej pełną gamę aromatów, a przy tym zachować ich lekkość, czym powinna się charakteryzować każda dobra kawa.

Kawa ziarnista, rozpuszczalna czy w kapsułkach?

Wybierając kawę do domu warto wziąć pod uwagę kilka czynników. Podstawowy związany jest oczywiście z finansami. Zakup profesjonalnego ekspresu ciśnieniowego nie jest najtańszą inwestycją. Dlatego też warto rozważyć alternatywne metody przyrządzania kawy. Jednym z rozwiązań są wspomniane już kapsułki tassimo i ekspres kapsułkowy. Świetnie sprawdzą się one zarówno w biurach, jak i w domowych warunkach. Za pomocą jednego przycisku, można przygotować ulubione latte macchiato w kilka sekund. Ekonomiczną formą przygotowywania kawy są również kawiarki. Aromat kawy ziarnistej wykorzystywanej podczas mielenia i parzenia naparu, unosi się w powietrzu i pobudza zmysły jeszcze przed skosztowaniem. Najtańszym rozwiązaniem jeśli chodzi o rodzaj kawy jest oczywiście kawa instant. To alternatywa dla osób, które potrzebują kofeiny niezależnie od źródła pochodzenia. Smak schodzi w tym wypadku na drugi plan.

Najlepsza kawa to taka, która po prostu nam smakuje. Każdy powinien znaleźć ziarno kawy dopasowane do swoich potrzeb. Dokładnie tak – nie wszyscy bowiem muszą kochać tradycyjne włoskie kawy. Kubki smakowe w zupełności może zaspokoić dobrej jakości kawa ziarnista, mielona, a nawet instant, którą bez problemu można kupić w każdym supermarkecie.

WPIS REKLAMOWY

przepis na szybkie ciasto
KLIKNIJ I SPRAWDŹ 40 NAJLEPSZYCH PRZEPISÓW NA CIASTA NAWET W KILKA MINUT - PRZEPISY NIEDOSTĘPNE NA BLOGU!
Blog kulinarny Katarzyna Gintrowska

Cześć! Jestem Kasia...

...gotuję, piekę ifotogafuję z pasją

W kuchni mogę przesiadywać godzinami gotując, piekąc i testując nowe pomysły. Uwieczniam na zdjęciach dania, tak byście poczuli ich smak i zapach. Zapraszam. Zostańcie i rozgośćcie się na dłużej.

SPRAWDŹ KONIECZNIE:

Instagram

Najnowsze przepisy

Mikser kulinarny

Średnia ocen

0,0
Rated 0 out of 5
0 na 5 gwiazdek (oparte na 0 ocenach)

Udostępnij

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on skype
Share on pocket
Share on tumblr
Share on vk
Share on reddit
Share on stumbleupon
Share on xing
Share on digg
Share on odnoklassniki

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Maksymalny rozmiar pliku: 2 MB. Możesz załączyć do komentarza: zdjęcie. Drop files here

Reklamy

Najnowsze przepisy

Na blogu w przepisach zazwyczaj ilości podane są wagowo (w gramach). Jeśli jednak komuś wygodniej jest odmierzać składniki łyżką czy szklanką, poniżej podaję orientacyjne ilości, które należy przyjąć. 

MIarki

  • 1 szklanka o pojemności 250 ml
  • 1 łyżka o pojemności 15 ml
  • 1 łyżeczka o pojemności 5 ml

Woda / Mleko

  • 1 szklanka = 250g, 1 łyżka = 15g, 1 łyżeczka = 5g

MĄKA PSZENNA / MĄKA ZIEMNIACZANA / CUKIER PUDER

  • 1 szklanka = 160g, 1 łyżka = 10g, 1 łyżeczka = 3g

MĄKA KRUPCZATKA

  • 1 szklanka = 210g, 1 łyżka = 10g, 1 łyżeczka = 3g

CUKIER

  • 1 szklanka = 220g, 1 łyżka = 13g, 1 łyżeczka = 5g

ŚMIETANA 30%

  • 1 szklanka = 260g, 1 łyżka = 16g, 1 łyżeczka = 5g

OLEJ

  • 1 szklanka = 230g, 1 łyżka = 14g, 1 łyżeczka = 5g

MIÓD

  • 1 szklanka = 360g, 1 łyżka = 22g, łyżeczka = 7g
To ważne zwłaszcza przy wypiekach, gdzie czasem naprawdę liczy się precyzja i często nie możemy zdać się na własny smak jak przy gotowaniu posiłków.

KAKAO

  • 1 szklanka = 70g, 1 łyżka = 5g

MLEKO W PROSZKU

  • 1 szklanka = 70g, 1 łyżka = 5g

ORZECHY ZMIELONE

  • 1 szklanka = 130g, 1 łyżka = 8g, 1 łyżeczka = 3g

WIÓRKI KOKOSOWE / MIGDAŁY ZMIELONE / PŁATKI OWSIANE

  • 1 szklanka = 110g, 1 łyżka = 9g, 1 łyżeczka = 2g

MAK

  • 1 szklanka = 160g, 1 łyżka = 10g, 1 łyżeczka = 3g

żelatyna

  • 1 łyżeczka = 3g

DROŻDŻE SUSZONE

(drożdże świeże zawsze dwa razy tyle co suszonych)

  • 1 łyżeczka = 4g
naleśniki dwukolorowe z kakao

Hej!

jak zauważyliście moja strona została zmieniona. :)

Wszystkie Wasze komentarze i oceny zostały przeniesione. Mam nadzieję, że nowy wygląd będzie dla Was bardziej przyjazny i szybciej znajdziecie przepis którego u mnie szukacie na blogu.

Zapisz się do Newslettera i bądź na bieżąco z najnowszymi przepisami