Tagi:

Jak oczyścić kurki? Jak umyć kurki? Jak się pozbyć z kurek piachu??? Jeszcze do niedawna te pytania sprawiały, że kupno ukochanych kurek było dla mnie istną zmorą. Zawsze wiązało się to z godzinnym szczotkowaniem po kolei każdego grzybka. Dramat! Chwytałam się więc z nadzieją wszelkich zasłyszanych metod, trików i magicznych sposobów. Od długiego namaczania i płukania (Nie! Kurki namiękają i flaczeją) po zasypywanie ich mąką (Nie! No istna rewelacja. Potem trzeba je czyścić też z mąki :P)

Aż wreszcie natrafiłam na sposób prosty i szybki. Zgoda, wciąż nie pozbędę się każdego ziarenka piasku (Ale wydłubując szczoteczką też nie. Poza tym to wiem tylko ja, bo nie jest to wyczuwalne przy jedzeniu), za to zajmie mi to jakieś 5 minut a nie godzinę. I wreszcie mogę kupować kurki co dzień bez traumy. A Wy? Macie jakieś swoje patenty na szybkie oczyszczenie kurek? Jak tak to koniecznie podzielcie się w komentarzach! Może jest jeszcze jakiś lepszy? 🙂

jak oczyścić kurki

No to… jak oczyścić kurki?

Do miseczki włożyć ok 150 g kurek i zasypać je łyżką soli. Zalać wrzątkiem i delikatnie zamieszać. Odczekać  30 – 40 sekund, aż kurki ponownie wypłyną na powierzchnię, a piasek i inne brudy odczepią się od grzybów i opadną na dno. Kurki wyłowić łyżką cedzakową na sitko by odciekły.

Powtórzyć jeszcze raz lub dwa w zależności od tego jak brudne będą kurki. Nie więcej. Im więcej styczności z wodą, tym więcej kurki nasiąkają i zmiękną tracąc jędrność. Po ostatnim płukaniu  wyłożyć do osuszenia na ręczniczki papierowe.

Voila! Kurki są czyściutkie i można zabierać się za pichcenie. Tu kilka kurkowych inspiracji -> Przepisy z kurkami.

Polub Wysmakowane na facebooku. Będziesz na bieżąco z Wysmakowanymi wpisami, a mi będzie bardzo miło 🙂

 

Oceń ten przepis
recipe image
Recipe Name
Jak oczyścić kurki
Published On
Average Rating
4.51star1star1star1star1star Based on 18 Review(s)