Autor Wysmakowane 25 maja 2023
WPIS PROMOCYJNY REKLAMODAWCY
Co raz więcej ludzi stara się wybierać produkty ekologiczne, ale niewiele z nich wie, co oznacza certyfikat Eco, umieszczany na etykietach takich produktów. Spożywanie żywności organicznej jest bardzo ważne oraz ma duży wpływ na zdrowie człowieka. Wybór produktów ekologicznych nie powinien być jedynie trendem, ale długotrwałą zmianą w życiu.
Czym właściwie jest żywność ekologiczna?
W popularnych sklepach spożywczych często spotyka się działy ze zdrową żywnością. Niestety, nie powinno się kierować tym oznaczeniem, ponieważ jest to jedynie oznaczenie sklepowe, umieszczane przez sklep w celach marketingowych. Aby żywność mogła zostać uznana za ekologiczną, musi posiadać certyfikat jakości. Certyfikat potwierdza, że dany produkt pochodzi z organicznego gospodarstwa, w którym do dbania o środowisko, glebę i zwierzęta podchodzi się z należytą starannością. Gospodarstwa rolne uprawnione do korzystania z certyfikatu jakości objęte są rygorystycznymi wytycznymi oraz kontrolami. Produkowane tam produkty są pozbawione hormonów, emulgatorów, barwników czy antybiotyków.
Dlaczego warto sięgać po żywność ekologiczną?
Produkty ekologiczne cechuje szereg zalet, które przemawiają za ich codziennym wyborem. Mogą mieć zupełnie inne zawartości składników odżywczych i witamin. Żywność ekologiczna cechuje się wyższą zawartością witaminy C, przy jednocześnie niższej zawartości azotynów. Jest to ważne dla profilaktyki antynowotworowej. Ponadto, produkty ekologiczne są aktywne antyoksydacyjnie. Azotany nie są szkodliwe dla ludzi, ale są podatne na redukcje do azotynów. Te natomiast powodują blokowanie hemoglobiny (zmniejszając transport tlenu do komórek), co jest niekorzystnym działaniem dla organizmu.
Dodatkową zaletą żywności ekologicznej jest wolniejszy rozkład produktów, dzięki czemu jedzenie może być dłużej przechowywane. Warzywa i owoce z upraw ekologicznych mają mniejszą zawartość wody, co skutkuje wyższym stężeniem substancji odżywczych oraz lepszą teksturą.
Wspieranie lokalnego rolnictwa
Duże ogrodnictwa rolne nieprzerwanie dążą do zajęcia całego rynku. Skutkiem tego jest utrata pracy przez mniejszych, mniej zmechanizowanych rolników. Powoduje to coraz większe uzależnienie do globalnych producentów, którzy mogą samodzielnie narzucać ceny, kryteria jakości oraz warunki pracy przy produkcji żywności. Kupowanie jedzenia na lokalnych rynkach lub bezpośrednio od rolników jest formą wsparcia dla ciężkiej pracy tych ludzi. Ponadto, dzięki temu powstają nowe miejsca pracy dla lokalnych mieszkańców.
Ochrona środowiska
Jednym z pojęć związanych z dystrybucją żywności, są żywnościo-kilometry. Pojęcie to określa, jaką odległość musi przebyć produkt, aż zostanie skonsumowany. Transport produktów spożywczych odbywa się na światową skalę, niektóre owoce i warzywa przebywają do końcowego klienta nawet pół świata. Tak długi transport trwa nawet kilka tygodni, co wiąże się z istotnym śladem węglowym. Mniejsza ilość żywnościo-kilometrów to lepsza świeżość oraz mniej środków konserwujących. Ponadto sprawdzenie skąd pochodzi dany produkt oraz jak został wyprodukowany, jest znacznie łatwiejsze. Według badań kupowanie żywności od lokalnych producentów może obniżyć ślad węglowy o nawet 4-5%.