Przepisy

Więcej

Wydrukuj

Jak przechowywać kawę mieloną i ziarnistą?

0,0
Rated 0 out of 5
0 na 5 gwiazdek (oparte na 0 ocenach)
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on email

WPIS REKLAMODAWCY

Jak przechowywać kawę mieloną i ziarnistą?

Nie ma nic przyjemniejszego niż kawa o poranku. Oczywiście pod warunkiem, że jest aromatyczna i pełna smaku. Aby przedłużyć świeżość kawy mielonej lub ziarnistej, warto wiedzieć, w jaki sposób ją przechowywać i jakich nawyków należy unikać. Sprawdź nasze wskazówki i ciesz się intensywną, aromatyczną kawą każdego dnia!

Kawa mielona – jak przechowywać?

Na wstępie warto zaznaczyć, że kawy mielone szybciej tracą świeżość niż ziarniste – wynika to z faktu, iż przechowywane w całości ziarna ulegają utlenianiu wolniej niż te zmielone, a to właśnie ten proces ma bezpośredni wpływ na utratę walorów smakowych i zapachowych. Kawy mielone mają jednak wielu zwolenników, głównie ze względu na wygodę przygotowywania naparu. Proces utleniania można na szczęście spowolnić, stosując odpowiednie metody.

Kawa mielona przechowywana w oryginalnym opakowaniu (fabrycznie zamkniętym) ma zwykle 2-letni termin przydatności do spożycia. Po otwarciu, kiedy do środka dostanie się powietrze, okres ten ulega oczywiście skróceniu. Aby na dłużej zachować właściwości kawy mielonej, przechowuj ją w szczelnym, ciemnym opakowaniu, by jak najbardziej ograniczyć dostęp powietrza i światła. 

Takie opakowanie wkładamy do ciemnej i suchej szafki, a nie do lodówki – niska temperatura neutralizuje zawarte w kawie olejki eteryczne, osłabiając jej aromat, a przy tym sprzyja wystąpieniu wilgoci. Kawę mieloną przechowujemy w oryginalnym opakowaniu, które po każdym użyciu szczelnie zamykamy. Dobrym pomysłem jest wybór kawy w puszce – takie produkty oferuje na przykład Woseba.

Jak przechowywać kawę ziarnistą?

Kawa w ziarnach wolniej traci swoje właściwości zapachowe i smakowe, gdyż całe ziarna są bardziej oporne na proces utleniania. Jeśli jednak mielisz kawę na zapas, stosuj się do metod dotyczących kawy mielonej. W przypadku ziaren najlepszym sposobem na zachowanie wszystkich walorów kawy jest mielenie tuż przed parzeniem.

Kawę ziarnistą przechowujemy w oryginalnym opakowaniu, pamiętając o tym, by po każdym użyciu szczelnie zamykać paczkę. Dobrze również zaopatrzyć się w pojemnik na kawę – na przykład metalowy. Podobnie jak w przypadku kawy mielonej również tę ziarnistą przechowujemy w suchej, chłodnej i ciemnej szafce

Kawy ziarnistej nie trzymamy w lodówce. Wiele osób zastanawia się jednak, czy całe ziarna można mrozić. Ta metoda pozwala przedłużyć świeżość kawy, pod warunkiem że zamrozisz ziarna przy użyciu pakowarki próżniowej. W innym przypadku po rozmrożeniu kawa będzie miała gorzki, płaski smak, dlatego znacznie lepszym rozwiązaniem jest częstsze zaopatrywanie się w opakowania o mniejszej gramaturze – w ten sposób można mieć pewność, że ziarna zawsze będą świeże i aromatyczne. 

Jak NIE przechowywać kawy?

Czy wiesz, czego nie lubi kawa? Do jej naturalnych wrogów zaliczamy powietrze, światło, wilgoć i temperaturę. Podczas przechowywania należy więc pamiętać, by jak najbardziej ograniczać dostęp światła i temperatury do ziaren (całych lub mielonych), a także unikać różnic temperatur, które mogą sprzyjać występowaniu wilgoci.

Tych błędów unikaj:

  • Nie przechowuj kawy w lodówce – możliwe jest mrożenie kawy ziarnistej, jednak wyłącznie z zastosowaniem pakowarki próżniowej.
  • Nie wystawiaj kawy na działanie światła – ziarna pięknie wyglądają w przezroczystych słoiczkach, jednak przechowując je w ten sposób, skracasz ich żywotność.
  • Nie zostawiaj otwartego opakowania – powietrze sprawia, że kawa szybciej się utlenia i traci smak oraz zapach. Opakowanie zawsze zamykaj po użyciu.
  • Nie kupuj na zapas – duża paczka Twojej ulubionej kawy jest w promocji? Może i zaoszczędzisz kilka złotych, ale w połowie paczki poczujesz, że ziarna zaczynają tracić smak. Kawę w otwartym opakowaniu powinno się przechowywać do 3 tygodni. 
  • Nie miel na zapas – już kilka minut po zmieleniu aromaty zaczynają się ulatniać, dlatego jeśli kupujesz całe ziarna, miel je tuż przed parzeniem. Nie masz cierpliwości do tego, by często mielić ziarna? Kupuj kawy mielone w małych paczkach.

Przechowywanie kawy wcale nie jest trudne. Stosując się do naszych porad, możesz cieszyć się pyszną, aromatyczną kawą znacznie dłużej niż dotychczas!

Jak przechowywać kawę mieloną i ziarnistą?

WPIS REKLAMODAWCY

przepis na szybkie ciasto
KLIKNIJ I SPRAWDŹ 40 NAJLEPSZYCH PRZEPISÓW NA CIASTA NAWET W KILKA MINUT - PRZEPISY NIEDOSTĘPNE NA BLOGU!
Blog kulinarny Katarzyna Gintrowska

Cześć! Jestem Kasia...

...gotuję, piekę ifotogafuję z pasją

W kuchni mogę przesiadywać godzinami gotując, piekąc i testując nowe pomysły. Uwieczniam na zdjęciach dania, tak byście poczuli ich smak i zapach. Zapraszam. Zostańcie i rozgośćcie się na dłużej.

SPRAWDŹ KONIECZNIE:

Instagram

Najnowsze przepisy

Mikser kulinarny

Średnia ocen

0,0
Rated 0 out of 5
0 na 5 gwiazdek (oparte na 0 ocenach)

Udostępnij

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on skype
Share on pocket
Share on tumblr
Share on vk
Share on reddit
Share on stumbleupon
Share on xing
Share on digg
Share on odnoklassniki

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Maksymalny rozmiar pliku: 2 MB. Możesz załączyć do komentarza: zdjęcie. Drop files here

Reklamy

Najnowsze przepisy

Na blogu w przepisach zazwyczaj ilości podane są wagowo (w gramach). Jeśli jednak komuś wygodniej jest odmierzać składniki łyżką czy szklanką, poniżej podaję orientacyjne ilości, które należy przyjąć. 

MIarki

  • 1 szklanka o pojemności 250 ml
  • 1 łyżka o pojemności 15 ml
  • 1 łyżeczka o pojemności 5 ml

Woda / Mleko

  • 1 szklanka = 250g, 1 łyżka = 15g, 1 łyżeczka = 5g

MĄKA PSZENNA / MĄKA ZIEMNIACZANA / CUKIER PUDER

  • 1 szklanka = 160g, 1 łyżka = 10g, 1 łyżeczka = 3g

MĄKA KRUPCZATKA

  • 1 szklanka = 210g, 1 łyżka = 10g, 1 łyżeczka = 3g

CUKIER

  • 1 szklanka = 220g, 1 łyżka = 13g, 1 łyżeczka = 5g

ŚMIETANA 30%

  • 1 szklanka = 260g, 1 łyżka = 16g, 1 łyżeczka = 5g

OLEJ

  • 1 szklanka = 230g, 1 łyżka = 14g, 1 łyżeczka = 5g

MIÓD

  • 1 szklanka = 360g, 1 łyżka = 22g, łyżeczka = 7g
To ważne zwłaszcza przy wypiekach, gdzie czasem naprawdę liczy się precyzja i często nie możemy zdać się na własny smak jak przy gotowaniu posiłków.

KAKAO

  • 1 szklanka = 70g, 1 łyżka = 5g

MLEKO W PROSZKU

  • 1 szklanka = 70g, 1 łyżka = 5g

ORZECHY ZMIELONE

  • 1 szklanka = 130g, 1 łyżka = 8g, 1 łyżeczka = 3g

WIÓRKI KOKOSOWE / MIGDAŁY ZMIELONE / PŁATKI OWSIANE

  • 1 szklanka = 110g, 1 łyżka = 9g, 1 łyżeczka = 2g

MAK

  • 1 szklanka = 160g, 1 łyżka = 10g, 1 łyżeczka = 3g

żelatyna

  • 1 łyżeczka = 3g

DROŻDŻE SUSZONE

(drożdże świeże zawsze dwa razy tyle co suszonych)

  • 1 łyżeczka = 4g
naleśniki dwukolorowe z kakao

Hej!

jak zauważyliście moja strona została zmieniona. :)

Wszystkie Wasze komentarze i oceny zostały przeniesione. Mam nadzieję, że nowy wygląd będzie dla Was bardziej przyjazny i szybciej znajdziecie przepis którego u mnie szukacie na blogu.

Zapisz się do Newslettera i bądź na bieżąco z najnowszymi przepisami