Przepisy

Więcej

Wydrukuj

Jaką lodówkę wybrać?

0,0
Rated 0 out of 5
0 na 5 gwiazdek (oparte na 0 ocenach)
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on email

WPIS REKLAMODAWCY

Zakup lodówki to zazwyczaj dość kosztowna inwestycja na lata. Dlatego też warto dokonać przemyślanego wyboru, by nie męczyć się z urządzeniem, które nie będzie odpowiadać Twoim potrzebom. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru lodówki? Przeczytasz w naszym poradniku.

Na pierwszy rzut oka lodówki nie różnią się bardzo od siebie. Ot, wysoka skrzynia do przechowywania jedzenia w niskiej temperaturze. Kiedy jednak zaczynasz zagłębiać się w specyfikację konkretnych modeli, okazuje się, że kwestii do rozważenia jest całkiem sporo.

Rozmiar i pojemność lodówki

Rozmiar lodówki należy dopasować zarówno do wielkości kuchni, jak i ilości osób w gospodarstwie domowym. Niewysokie lodówki 150 cm wysokości nie przytłoczą wnętrza, a ich pojemność okaże się wystarczająca dla singla lub pary.

 

Z kolei kilkuosobowa rodzina może potrzebować nawet dwudrzwiowej lodówki, by nie móc swobodnie gromadzić zapasy, bez konieczności codziennego odwiedzania sklepu. Lodówki dwudrzwiowe typu side by side mają z jednej strony chłodziarkę, z drugiej zaś zamrażarkę. Wyróżniają się imponująca pojemnością (część chłodnicza ma zazwyczaj ponad 300 l, zaś zamrażarka blisko 200 l lub więcej) oraz szerokością wynoszącą zazwyczaj ok. 90 cm. Jeśli zatem masz dużą rodzinę i wielkość kuchni Ci na to pozwala, lodówka side by side może być strzałem w dziesiątkę.

 

Dobrym rozwiązaniem w dużej rodzinie może okazać się również lodówka french door. Jest to również lodówka dwudrzwiowa, z tym że górną część zajmuje chłodziarka, dolną zaś podzielona na szuflady zamrażarka.

 

Z gabarytami lodówki wiąże się jej pojemność. Przyjmuje się, że dla jednej osoby odpowiednia będzie lodówka o pojemności 120 l. Dla każdej kolejnej należy doliczyć kolejne 30 l. Tak więc dla pary świetnie sprawdzi się lodówka o pojemności ok. 150 l, np. lodówka Amica 150 cm, dla trzyosobowej rodziny o pojemności 180 l itp.

Lodówka wolnostojąca czy do zabudowy?

Na lodówki do zabudowy zazwyczaj decydują się wszyscy ci, dla których estetyka kuchni gra główną rolę. Tego typu urządzenie może być „schowane” za frontami meblowymi bez obaw o problemy z wentylacją. Rozwiązanie to wybierają często właściciele kuchni utrzymanych w stylu rustykalnym lub vintage. W takim wypadku nowoczesne urządzenie nie wpisywałoby się zbyt dobrze w estetykę wnętrza.

 

Warto jednak pamiętać, że lodówki do zabudowy mają zazwyczaj nieco mniejszą pojemność niż lodówki wolnostojące. Ponadto trzeba liczyć się z większym wydatkiem.

 

Przeczytaj również: 5 rzeczy, które trzeba wziąć pod uwagę przy zakupie lodówki

 

Lodówki wolnostojące mają większą pojemność niż lodówki do zabudowy o tych samych wymiarach zewnętrznych. Ponadto mogą mieć zewnętrzny wyświetlacz, który pozwoli na bieżąco kontrolować temperaturę panującą w chłodziarce i zamrażarce.

 

Minusem lodówki wolnostojącej może być fakt, że na jej froncie od razu widać wszelkie zabrudzenia oraz ryski.

Funkcja No Frost

Funkcja Full No Frost pozwoli raz na zawsze zapomnieć o uciążliwym rozmrażaniu lodówki. Zapobiega ona osadzaniu się szronu i lodu na ściankach urządzenia.

 

Jeśli zdecydujesz się na lodówkę z systemem Full No Frost, pamiętaj, że przechowywane w niej jedzenie szybko wysycha. Wędliny oraz żółty ser w plastrach warto w takim wypadku przechowywać w hermetycznych pojemnikach.

Urządzenia z wyróżnioną funkcją No Frost niweluje ryzyko osadzania się lodu w zamrażarce. Z kolei Low Frost nie zapobiega całkowicie gromadzeniu się szronu, ale chroni przed skraplaniem się wody na ściankach lodówki.

Poziom hałasu

Na cichej lodówce zależy głównie posiadaczom salonu z aneksem kuchennym. Zbyt głośna praca urządzenia mogłaby zakłócić wieczorne oglądanie filmu czy relaks przy muzyce. Ciche lodówki powinny wydawać dźwięki na poziomie nie większym niż 40 db.

Klasa energetyczna

Im wyższa klasa energetyczna, tym urządzenie będzie zużywać mniej prądu. Aktualnie klasy energetyczne są oznaczane za pomocą samych liter, bez plusów. Warto wybrać urządzenie klasy od C do E (E to dawniej klasa A+). Klasy A i B powstały dla przyszłych energooszczędnych urządzeń, które jeszcze nie są dostępne na rynku.

 

Decydując się na energooszczędną lodówkę, nie tylko nie obciążysz nadmiernie domowego budżetu, ale również zadbasz o środowisko naturalne.

 

Pamiętaj jednak, że na zużycie prądu ma również wpływ użytkowanie lodówki. Długo otwarte drzwiczki, częste zaglądanie do lodówki czy ustawianie temperatury znacznie niższej niż jest taka potrzeba – wszystkie te grzeszki sprawią, że nawet lodówka o wysokiej klasie energetycznej wygeneruje wysoki rachunek za prąd.

Dodatkowe funkcje

Nowoczesne urządzenia kuszą dodatkowymi udogodnieniami. Można wśród nich wymienić kostkarkę do lodu, która w kilka chwil wytworzy lód do przygotowania drinków czy orzeźwiającego frappe.

 

Podajnik do wody umieszczony w obudowie umożliwia nalewanie chłodnej wody prosto do szklanki bez konieczności otwierania lodówki.

 

Tryb wakacyjny umożliwia ustawienie lodówki na czas wyjazdów tak, by pochłaniała mniej prądu. Dzięki temu nie będzie potrzeby całkowitego opróżniania lodówki, by odłączyć ją od prądu na czas urlopu.

Jaką lodówkę wybrać?

WPIS REKLAMODAWCY

E-BOOK ROZSZERZANIE DIETY
KLIKNIJ I SPRAWDŹ. AŻ 60 POMYSŁÓW NA DANIA - ROZSZERZANIE DIETY MALUSZKA PORADY I PRZEPISY
Blog kulinarny Katarzyna Gintrowska

Cześć! Jestem Kasia...

...gotuję, piekę ifotogafuję z pasją

W kuchni mogę przesiadywać godzinami gotując, piekąc i testując nowe pomysły. Uwieczniam na zdjęciach dania, tak byście poczuli ich smak i zapach. Zapraszam. Zostańcie i rozgośćcie się na dłużej.

SPRAWDŹ KONIECZNIE:

Instagram

Najnowsze przepisy

Mikser kulinarny

Średnia ocen

0,0
Rated 0 out of 5
0 na 5 gwiazdek (oparte na 0 ocenach)

Udostępnij

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on skype
Share on pocket
Share on tumblr
Share on vk
Share on reddit
Share on stumbleupon
Share on xing
Share on digg
Share on odnoklassniki

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Maksymalny rozmiar pliku: 2 MB. Możesz załączyć do komentarza: zdjęcie. Drop files here

Reklamy

Najnowsze przepisy

Na blogu w przepisach zazwyczaj ilości podane są wagowo (w gramach). Jeśli jednak komuś wygodniej jest odmierzać składniki łyżką czy szklanką, poniżej podaję orientacyjne ilości, które należy przyjąć. 

MIarki

  • 1 szklanka o pojemności 250 ml
  • 1 łyżka o pojemności 15 ml
  • 1 łyżeczka o pojemności 5 ml

Woda / Mleko

  • 1 szklanka = 250g, 1 łyżka = 15g, 1 łyżeczka = 5g

MĄKA PSZENNA / MĄKA ZIEMNIACZANA / CUKIER PUDER

  • 1 szklanka = 160g, 1 łyżka = 10g, 1 łyżeczka = 3g

MĄKA KRUPCZATKA

  • 1 szklanka = 210g, 1 łyżka = 10g, 1 łyżeczka = 3g

CUKIER

  • 1 szklanka = 220g, 1 łyżka = 13g, 1 łyżeczka = 5g

ŚMIETANA 30%

  • 1 szklanka = 260g, 1 łyżka = 16g, 1 łyżeczka = 5g

OLEJ

  • 1 szklanka = 230g, 1 łyżka = 14g, 1 łyżeczka = 5g

MIÓD

  • 1 szklanka = 360g, 1 łyżka = 22g, łyżeczka = 7g
To ważne zwłaszcza przy wypiekach, gdzie czasem naprawdę liczy się precyzja i często nie możemy zdać się na własny smak jak przy gotowaniu posiłków.

KAKAO

  • 1 szklanka = 70g, 1 łyżka = 5g

MLEKO W PROSZKU

  • 1 szklanka = 70g, 1 łyżka = 5g

ORZECHY ZMIELONE

  • 1 szklanka = 130g, 1 łyżka = 8g, 1 łyżeczka = 3g

WIÓRKI KOKOSOWE / MIGDAŁY ZMIELONE / PŁATKI OWSIANE

  • 1 szklanka = 110g, 1 łyżka = 9g, 1 łyżeczka = 2g

MAK

  • 1 szklanka = 160g, 1 łyżka = 10g, 1 łyżeczka = 3g

żelatyna

  • 1 łyżeczka = 3g

DROŻDŻE SUSZONE

(drożdże świeże zawsze dwa razy tyle co suszonych)

  • 1 łyżeczka = 4g
naleśniki dwukolorowe z kakao

Hej!

jak zauważyliście moja strona została zmieniona. :)

Wszystkie Wasze komentarze i oceny zostały przeniesione. Mam nadzieję, że nowy wygląd będzie dla Was bardziej przyjazny i szybciej znajdziecie przepis którego u mnie szukacie na blogu.

Zapisz się do Newslettera i bądź na bieżąco z najnowszymi przepisami