
Autor Wysmakowane 15 grudnia 2018
Kapusta wigilijna z grzybami suszonymi i suszonymi śliwkami (lub równie dobra – z powidłami śliwkowymi). Dla mnie to smak świąt. Jem taką raz do roku, 24 grudnia (chyba, że, o dziwo – coś się ostanie to i kolejnego dnia!), nie wyobrażam sobie bez niej Wigilii i … co tu ukrywać, czekam na nią już przez cały grudzień! Mój przepis to pomieszanie głębokiej, kapuścianej tradycji z domieszką moich tajemnych (do tej pory ;)) dodatków, które sprawiają, że kapusta jest moim zdaniem jeszcze o niebo lepsza.
Bardzo ważne jest by upolować kapustę kiszoną, a nie kwaszoną. Dlaczego? „Kiszona” jest ukiszona w sposób absolutnie naturalny poprzez proces fermentacji, natomiast kwaszona za pomocą octu i konserwantów. Różnią się nie tylko smakiem i zawartością witamin i minerałów, ale i znacząco smakiem i zapachem. Nigdy nie przyrządzicie naprawdę wybitnej kapust wigilijnej na kapuście kwaszonej. Druga ważna kwestia to grzyby. Moim zdaniem najlepiej pasują podgrzybki i Wam też je bardzo polecam. Ostatnia uwaga to czas gotowania. 3 dni to moim zdaniem ideał. Jeśli macie jeden, też dacie radę. Gotujcie wówczas kapustę na raz, tak długo aż będzie idealnie miękka. Same grzyby po 40 min gotowania mogą nie być doskonale miękkie, ale spokojnie dojdą jeszcze podczas gotowania z kapustą.
Kapusta wigilijna z grzybami
- 80 g grzybów suszonych wraz z wodą, w której się moczą
- 2 kg kapusty kiszonej (koniecznie! nie kwaszonej)
- 2 duże cebule
- 100 g suszonych śliwek (lub kilka łyżek powideł śliwkowych)
- 1/3 szklanki oleju
- przyprawy: 4 liście laurowe, po 10 kulek ziela angielskiego i jałowca, 1,5 łyżeczki kminku, po 2 łyżeczki soli i świeżo mielonego pieprzu
- 3 łyżki sosu sojowego (opcjonalnie)
- 2 marchewki
- 2 łyżki koncentratu pomidorowego
Grzyby włożyć do garnka i zalać 2 litrami wrzątku. Zostawić do namoczenia na kilka godzin (najlepiej na całą noc). Następnie wstawić na kuchenkę, doprowadzić do wrzenia i gotować ok. 40 min. W tym czasie kapustę kiszoną wypłukać kilkukrotnie w wodzie, odcisnąć i poszatkować na mniejsze części. Cebulę obrać i pokroić w niewielką kosteczkę. Śliwki posiekać. Miękkie grzyby przecedzić (koniecznie zachować cały wywar) i pokroić na mniejsze części.
Rozgrzać olej w dużym garnku. Zeszklić cebulę na rumiano. Dodać kapustę i chwilę smażyć, często mieszając, na dość dużej mocy, by lekko przyrumienić kapustę. Do kapusty dodać grzyb, cały wywar, w którym się gotowały, wszystkie przyprawy, śliwki suszone i sos sojowy. Cała kapusta powinna być w płynie, jeśli tak nie jest, dolać wody. Dokładnie wymieszać i zagotować. Zmniejszyć moc grzania, przykryć i gotować około 2 godziny, co jakiś czas mieszając. Po tym czasie dodać do garnka obraną, startą na dużych oczkach marchewkę. Wymieszać. Spróbować i w razie potrzeby doprawić. Przykryć i gotować kolejną godzinę.
Odstawić, ostudzić i schłodzić w lodówce przez noc. Kolejnego dnia kapustę rozgrzać na wolnym ogniu. Dodać koncentrat pomidorowy. Wymieszać. Przykryć i gotować około 2 godziny, aż kapusta będzie idealnie miękka. Ostudzić i odstawić do lodówki. Trzecie, już tylko półgodzinne gotowanie można przeprowadzić kolejnego dnia lub w samą Wigilię.
Po więcej wigilijnych przepisów zapraszam do działu Wigilia i święta.
Polub Wysmakowane na facebooku. Będziesz na bieżąco z Wysmakowanymi wpisami, a mi będzie bardzo miło 
7 Responses
Dobra, akurat potrzebuję przepisu, będę robić pierwszy raz – trzymaj kciuki!
Trzymam mocno! Zaczynaj dziś! Z każdym dniem będzie coraz lepsza
niem…uwielbiam potrawy z kapusty 🙂
W naszej rodzinie nie jest to tradycyjna potrawa wigilijna, aczkolwiek wygląda mega apetycznie 🙂
No już niedługo trzeba będzie gotować kapustę na święta. Sprawdzę Twój przepis. Pozdrawiam
Uwielbiam! To jedna z moich ulubionych potraw. Jestem fanką wszelkich dań z kapusty, jadam bardzo czesto i nie tylko na święta.
Uwielbiam! Już nie mogę się doczekać kolacji wigilijnej 🙂