Przepisy

Więcej

Trudność
Średni
TrudnośćŚredni
Wydrukuj

Tort czekoladowy z glazurą i malinami

4,7
Rated 4.7 out of 5
4.7 na 5 gwiazdek (oparte na 51 ocenach)
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on email

Absolutnie niesamowity tort czekoladowy z glazurą i prostą chrupiącą warstwą. Bardzo nieskromnie, ale muszę przyznać, że ten tort to prawdziwy sztos. Pokochacie go, jestem pewna. Dawno nie byłam z siebie tak zadowolona ? Inspiracją był tort z Moje Wypieki, ale tylko inspiracją. Blat czekoladowy jest z mojego ulubionego patentu na niesamowicie delikatne, lekko musowe ciasto, dodałam maliny oraz prostą chrupkę, a glazurę wykonałam według klasycznego przepisu na bazie słodkiego mleka skondensowanego. Nie musicie kupować całej puszki! Mleko skondensowane waniliowe z tubki to dokładnie to samo mleko, które siedzi w puszce. Przygotowanie tortu najwygodniej jest rozłożyć nawet na dwa dni, a trzeciego podawać. Pierwszego upiec ciasto czekoladowe, wykonać chrupkę i mus po czym zamrozić ciasto. Drugiego dnia polać tort glazurą i odstawić na min 12 godz. do lodówki do rozmrożenia.

Blat czekoladowy

  • 150 g gorzkiej czekolady
  • 65 g masła
  • pół łyżeczki kawy rozpuszczalnej
  • pełna łyżeczka ekstraktu z wanilii
  • 3 duże jajka (temp pokojowa)
  • szczypta soli
  • 50 g drobnego brązowego cukru

Piekarnik nagrzać do 160 stopni C (góra – dół bez termoobiegu). Tortownicę o średnicy 21 cm wyłożyć na dnie papierem do pieczenia. Boków niczym nie smarować. Czekoladę drobno posiekać. Włożyć do garnka razem z masłem i kawą. Podgrzewać mieszając do całkowitego rozpuszczenia się kawy i czekolady. Odstawić i lekko ostudzić. Dodać żółtka i ekstrakt z wanilii i roztrzepać rózgą do uzyskania jednolitej masy. W osobnej misce ubić na sztywno białka z szczyptą soli, po czym powoli, stopniowo, cały czas miksując dodawać cukier. Białka bardzo delikatnie połączyć z masą czekoladową. Masę przelać do tortownicy o średnicy 21 cm, wstawić do nagrzanego piekarnika i piec ok 18 min do tzw suchego patyczka. Wyjąć i ostudzić na blacie. Po ostudzeniu z ciasta wyciąć koło o średnicy 18 cm (odcięte skrawki nie będą potrzebne). Najłatwiej zrobić to formą o takim rozmiarze.

Chrupka z sucharków i Nutelli

  • ok 6 sucharków
  • 2 pełne łyżki Nutelli

Wycięte ciasto ułożyć na środku tortownicy o średnicy 24 cm. Sucharki pokruszyć na drobne kawałeczki. Wymieszać z Nutellą. Wyłożyć na ciasto.

Mus czekoladowo – malinowy

  • 11 g żelatyny w proszku
  • 300 g mlecznej czekolady, posiekanej
  • 650 ml śmietany kremówki 36% bardzo zimnej
  • 150 g Nutelli
  • ok 150 g malin

Żelatynę zalać kilkoma łyżkami bardzo gorącej, ale nie wrzącej wody. Tylko tyle żeby dało się dokładnie rozpuścić żelatynę. Czekoladę drobno posiekać. W garnuszku podgrzać 1/3 śmietany, prawie do wrzenia. Odstawić i od razu dodać czekoladę i Nutellę. Poczekać 2 minuty i wymieszać dokładnie do uzyskania jednolite masy. Wówczas dodać żelatynę i ponownie dokładnie wymieszać. Odstawić na ok 30 min. Po tym czasie dokładnie ubić pozostałą śmietanę kremówkę Dodać do musu czekoladowego w kilku turach bardzo delikatnie mieszając, tak by śmietana jak najmniej opadła. Na koniec dodać maliny i delikatnie przemieszać. Mus wylać na ciasto z chrupką, upewniając się, że ciasto jest dokładnie pokryte musem po bokach. Wygładzić powierzchnię i ciasto wstawić do zamrażarki na całą min 10 godzin.

Czekoladowa glazura lustrzana z mlekiem skondensowanym

  • 7 g żelatyny w proszku
  • 50 ml wody
  • 100 g cukru
  • 70 g mleka skondensowanego słodzonego
  • 110 g czekolady mlecznej posiekanej

Glazurę najlepiej wykonać tuż przed polaniem tortu. Żelatynę zalać gorącą (nie wrzącą!) wodą. Tylko tyle by móc dokładnie rozprowadzić żelatynę. W niewielkim garnku umieścić wodę i cukier. Podgrzać, mieszając, do pełnego rozpuszczenia się cukru. Dodać mleko skondensowane, wymieszać i razem podgrzać. Odstawić z palnika i dodać czekoladę i żelatynę. Zblendować razem do uzyskania gładkiego musu, po czym przetrzeć przez sitko by pozbyć się ewentualnych grudek i pęcherzyków powietrza. Masę ostudzić do temperatury 35 stopni C.

Tort czekoladowy z glazurą i malinami

  • ok 150 g malin

Tort wyjąć z zamrażarki. Ustawić go na mniejszej formie, tak by glazura mogła swobodnie ściekać. Polać glazurą z wierzchu i boki. Odczekać aż ścieknie nadmiar i boki będą ładnie, równo pokryte. Wstawić do lodówki na min 10 godzin, do rozmrożenia. Bezpośrednio przed podaniem udekorować pozostałymi malinami. Kroić nożem maczanym we wrzątku.

Tort czekoladowy z glazurą i malinamiCzekoladowo malinowy tort z glazurą

 

Skorzystałeś z przepisu? Proszę, daj znać w komentarzu jak smakowało. A jeśli masz – podeślij zdjęcie. Chętnie umieszczę w galerii czytelników.

 

Polub Wysmakowane na facebooku. Będziesz na bieżąco z Wysmakowanymi wpisami, a mi będzie bardzo miło ?

 

Blog kulinarny Katarzyna Gintrowska

Cześć! Jestem Kasia...

...gotuję, piekę ifotogafuję z pasją

W kuchni mogę przesiadywać godzinami gotując, piekąc i testując nowe pomysły. Uwieczniam na zdjęciach dania, tak byście poczuli ich smak i zapach. Zapraszam. Zostańcie i rozgośćcie się na dłużej.

SPRAWDŹ KONIECZNIE:

Instagram

Najnowsze przepisy

Mikser kulinarny

Średnia ocen

4,7
Rated 4.7 out of 5
4.7 na 5 gwiazdek (oparte na 51 ocenach)

Udostępnij

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on skype
Share on pocket
Share on tumblr
Share on vk
Share on reddit
Share on stumbleupon
Share on xing
Share on digg
Share on odnoklassniki

Komentarze

78 odpowiedzi

  1. Świetny artykuł. Byłem bardzo zadowolony, że wyszukałem to miejsce . Wielu osobom wydaje się, że mają rzetelną wiedzę na opisywany temat, ale zazwyczaj tak nie jest. Stąd też moje pozytywne zaskoczenie. Po prostu świetny artykuł. Będę rekomendował to miejsce i regularnie tu zaglądał, aby poczytać nowe posty.

  2. Czy ta glazurę można zrobić z białej czekolady? Będę robić tort na 40 urodziny i chciałam dekoracje z czarnym kodem kreskowym. Ewentualnie czy na ta glazurę można pokryć kremem śmietanowym z mascarpone?

    1. Możesz użyć białą czekoladę zamiast mleczne, a jak zależy Ci żeby była jaśniejsza masa to dodaj też trochę barwnika białego. Na samej czekoladzie wyjdzie taki bardziej ecru kolor.

  3. Mam pytanie o mus, rozumiem, ze śmietanę ubitą dodajemy do ostudzonej masy czekoladowej a nie odwrotnie?
    Nie umiem tez nigdy pracować z żelatyna aby nie zrobiły się gluty:/ jak dokładnie te żelatynę potraktować ? Rozpuścić w wodzie do jakiej konsystencji? Z reguły po dodaniu woda ona tak jakby pęcznieje. Jaka powinna być jej konsystencja przed dodaniem do masy i jaka temp wtedy ma być tej masy? Gorąca czy jus ostudzona?

    1. Tak, dokładnie. Ubij bitą śmietanę i stopniowo dodawaj ją do musu czekoladowego. Czyli dodajesz kilka łyżek, delikatnie mieszasz i znów kilka łyżek. Dzięki temu najpierw rozrzedzisz masę czekoladową i śmietana mniej opadnie.
      Co do żelatyny – używasz listki czy w proszku?

  4. tort zrobiony i zjedzony ,gośćie zaskoczeni pyszna masa i swietne połączenie z malinami ,chrupka u mnie zrobiona z płatków i nutelli szokiem było ,ze zrobiony w srodę włóżony do zamrażalki wyjęty w piątek w południe oblany i jedzony w sobotę .Idealnie się kroił ,smak przepyszny . A spód zrobiłam z innego ciasta czekoladowego .
    Będę go na pewno powtarzać .
    Dziękuję za przepis .
    Pozdrawiam autorkę 🙂

    1. W czwartek. W czwartek upiec ciasto czekoladowe, wykonać chrupkę i mus po czym zamrozić ciasto. W piątek zamrożony tort polać tort glazurą i odstawić na min 12 godz. do lodówki do rozmrożenia.

  5. Mam mini sucharki (120g) czy mogłaby Pani napisać ile takich sucharkow dać do chrupki? 🙂 nie wiem ile g ma te 6sucharkow zwykłych 🙈

  6. Zrobiłam ten tort. Smakowo Ok, ale niestety podczas robienia wyniknęło sporo problemów. Niestety chrupka bardzo twarda do jedzenia i krojenia łyżeczka. Było to bardzo niekomfortowe niestety. Przy mieszaniu masy czekoladowej ze śmietana niestety powstało dużo nierozmieszanych kawałków i jak chciałam je dobrze rozmieszać to masa się zważyła. Dało się ja uratować przez podgrzanie i wtedy też czekolada się ładnie rozpuściła. Wygląda że lepiej byłoby podgrzać śmietanę i rozpuścić w niej czekoladę, chłodzić i dopiero ubijać. Później dałam mrożone maliny i masa momentalnie stężała i nie wyrównała się powierzchnia w torcie już. Więc przy mrożonych to chyba trzeba je wkładać w wylana już masę. Polewa lustrzana też średnia. Jakby za rzadka. Nie kryła super. Wszystko robione zgodnie z przepisem. Gościom smakowało i poszedł calutki tort ale mnie bolały te niedociągnięcia w trakcie i wyglądzie. Za drugim razem byłoby juz chyba lepiej po tych modyfikacjach

    1. Bardzo dziękuję za wszystkie uwagi. Mogą być naprawdę pomocne także dla innych osób. Chrupka z pewnością nie powinna być za twarda. Czy to możliwe, że tort został podany zanim w 100% się rozmroził?

  7. Dzień dobry. Zamierzam przygotować ten tort w najbliższy weekend, ale chcę użyć większej formy, 30cm. Czy mogę prosić o przeliczenie składników?

    1. Proponuję składniki przemnożyć x 1,5. Proszę zwrócić uwagę na to że potrzebna będzie jeszcze mniejsza forma do upieczenia ciasta czekoladowego. Ewentualnie można upiec to ciasto czekoladowe też w 30 cm i wykroić mniejszy blat, ale wtedy mnożymy składniki na blat x2.

  8. Pytanie mam odnośnie dolnej warstwy? Trzymam go już przepisowe 18 min ale konsystencja jest raczej lejąca a patyczek oblepiony…czy zrobiłam coś nie tak czy ten spód jednak nie zachowuje się jak biszkopt i patyczek do niego włożony zawsze będzie ” wilgotny”?

    1. Przepraszam za brak odpowiedzi na czas. Może trzeba było chwilę dłużej przetrzymać. Sporo zależy od piekarnika. Ale ciasto nie jest jak biszkopt. Ma być mięsiste i wilgotne. Po komentarzu z wczoraj widzę, że finalnie wyszło super. Bardzo się cieszę.

  9. Tort wyśmienity. Rodzina zachwycona, powtarzam go na przyjęcie dla dzieci, bo córka nie chce już żadnego innego🤪🤪.
    Dziękuję za przepis na wspaniały tort.

  10. Mogę złożyć go od razu na podkładzie, jeśli dam tortownice bez dna bo nie mam rantu nie wyplynie mus? Zamiast do zamrażarki włożyć do lodowki i po prostu zamiast glazury zrobic zwykly drip?

    1. Jeśli tortownica przylega do podkładu, to nie powinno wyciec. Mus jest dość gęsty. Najlepiej wyłożyć go gdy zacznie już delikatnie tężeć. Wówczas cały zostanie w tortownicy.
      Zamrożenie jest zabiegiem koniecznym do glazury. Jeśli zamiast glazury będziesz robić drip, to zdecydowanie nie potrzebujesz mrozić i przechowywanie w lodówce jest ok.

  11. Mąż kupił przypadkowo mleko zagęszczone, a nie skondensowane. Czy jest szansa, że takie nada się do glazury?
    Pozdrawiam!

    1. Generalnie mleko skondensowane jest wlaśnie zagęszczone. czy to co kupił mąż jest słodzone, czy nie? Może pani zrobić zdjęcie produktu?

    1. Zwykłe, najzwyklejsze sucharki. Do dostania w każdym sklepie w dziale z pieczywem. Wpisz sucharki w google i wyskoczy kilka różnych produktów różnych marek. Możesz użyć dowolne.

  12. Niestety nie mam miejsca w zamrażalniku czy mogę ominąć glazurę, upiec biszkopt z podwójnej porcji, przekroić go na pół i górę ciasta położyć na ten mus czekoladowy?

    1. Jak najbardziej można pominąć glazurę, choć ona tu robi naprawdę efekt WOW. Oczywiście możesz zrobić tak, jak proponujesz. Albo po prostu wykonać wszystko jak w przepisie tylko pominąć glazurę i zamiast niej zrobić zwykłą polewę czekoladową. Jedna uwaga dodatkowa. Ciasto w przepisie to nie jest biszkopt, tylko ciasto musowe czekoladowe. Bardzo polecam spróbować i nie wymieniać go na biszkopt.

      1. Aha, rozumiem, dobrze więc zrobię tak jak w przepisie tylko na wierzch dam polewę czekoladową, bardzo dziękuję za odpowiedź 😊

  13. Prosze o podpowiedź jaką konsystencje powinien miec mus w momencie wylewania/przekładania do tortownicy? Moj miał bardziej lejącą niż stałą i ciut wypłynęło mi spodem. Może to kwestia starszej tortownicy ale mam obawy że się nie zsiądzie. Aż sie boje zagladac do zamrażarki. pozdrawiam

    1. Szczerze mówiąc nie pamietam już teraz jaka dokładnie mus miał konsystencje, ale przy dobrze, stabilnie ubitej śmietanie z pewnością nie powinien być w stanie płynnym. Jesteś pewna ze śmietana była idealnie ubita? No nic. Tort w zamrażarce, wiec już nic teraz nie zdziałamy. Czekamy do jutra ✊✊

      1. Udało sie 💪🏼 Mimo kolejnej mojej pomyłki przez ktora dalam za malo czekolady na polewę 🤪 to tort wyszedł smaczny, zachwycił wszystkich gości a najwazniejsze że Jubilata. Dziekuje i pozdrawiam

  14. Czy zamiast mrozenia ciasta można go wlożyć do lodówki? Niestaty nie mam tyle miejsca w zamrażarce a bardzo chcialabym spróbować tortu!

    1. Sam tort jak najbardziej, ale niestety glazura wymaga zmrożonej powierzchni. czyli można wykonać z przepisu tort, chrupkę i mus a zamiast glazury po prostu zrobić na wierzchu drip czekoladowy.

  15. Tort dla mnie rewelacja 😋 pyszny czekoladowy, z chrupiącą warstwą, malinki fajnie przełamują👍 Nic dodać nic ująć 🙂

    1. Można tylko bez rozmrażania wcześniej, bo potem tort jest ponownie zamrożony. Można też w ogóle zrezygnować z owoców, lub dodać inne, świetnie będą pasować np. kawałki mango.

      1. Rewelacja😋😋😋 Pyszne, czekoladowe, z chrupiącą warstwą, maliny fajnie przełamują czekoladę🙂

  16. Czy można najpierw rozpuścić czekoladę w kąpieli wodnej, do tego dodać nutellę i dopiero wtedy dodać 1/3 śmietanki? Chodzi tu tylko o to, żeby czekolada rozpuściła się i połączyła z resztą składników, czy dobrze myślę? Boję się, że śmietanka po podgrzaniu się zważy.

    1. Tak, chodzi o połączenie na jednolitą masę. Każdy sposób jest dobry, byle prowadził do celu 😉 Śmietanka nie powinna się zwarzyć, jeśli będzie podgrzana i nie dopuścimy do jej zagotowania. Ale jeśli wolisz swój sposób, to nie ma żadnych przeciwwskazań.

    1. Tu nie ma błędu. Ale napisze to jaśniej w wstępie. Cały tort ma średnice 24 cm. Pieczemy ciasto w 21 a potem wycinamy żeby było jeszcze mniejsze i układamy pośrodku tortownicy 24 cm. Dookoła wypełniamy musem.

    1. Nie, to nie jest normalne. Może śmietana doszła do wrzenia? Na którym etapie się zdarzył? Jeśli przed dodaniem kremówki to można próbować go ratować przez ponowne podgrzanie w kąpieli wodnej i ciagle mieszanie podczas podgrzewania.

      1. Śmietana na pewno sie nie zagotowala. Powoli dodawałam czekoladę do ubitej śmietany. Zwazyla sie w momencie dodania około 1/3 masy czekoladowej. Zrobiłam tort z takim zważonym kremem, mam nadzieję ze oprócz malo apetycznego wyglądu torcik będzie tak samo smaczny.

    2. Jeżeli do ubitej śmietany dodamy cokolwiek ciepłego to zawsze się zważy 🙂 czekolada musi byc dobrze wystygnieta.

      Przepis super, mój ulubiony krem czekoladowy 😉

      1. Bardzo się cieszę 🙂 Dziękuję. Słuszna uwaga z temperaturą czekolady.

  17. Cudo! Polecam spróbować każdemu czytającemu przepis, tort w gronie rodziny okrzyknięty jednym z najlepszych:)

    1. Można czekolady mleczne przynajmniej częściowo wymienić na gorzkie i do musu dać troche mniej Nutelli

  18. Tort wyszedł przepyszny- mocno czekoladowy- dodałam malin i jagód, które troche te słodycz przełamały. Muszę tylko trochę popracować nad glazurą – nie miałam termometru kuchennego i robiłam na oko- góra ładnie się pokryła, boki musiałam poprawiać. Ale nie czuję się zniechecona- mąż uznał że to najlepszy tort jaki zrobiłam!

  19. Tort bardzo efektowny. Jest pracochłonny, ale nie trudny do przygotowania. Zamiast malin użyłam wiśni ze słoika i myślę, że to był błąd. Kwaskowe maliny lub porzeczki zdecydowanie bardziej pasują do tego deseru. Mi tort wyszedł za słodki. Polecam na specjalne okazje!

    1. Do tych które dobrze znoszą zamrożenie. Ciasto do nałożenia glazury musi być zmrożone. Nie wszystkie ciasta dobrze to zniosą i będą po rozmrożeniu równie dobre.

  20. Fantastyczny przepis na glazurę. Troche czasochłonne ale przy trzymaniu się przepisu chyba nie może się nie udac.

      1. Można, choć moim zdaniem sucharki sporo dłużej pozostają chrupkie, niż płatki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Maksymalny rozmiar pliku: 2 MB. Możesz załączyć do komentarza: zdjęcie. Drop files here

Reklamy

Najnowsze przepisy

Na blogu w przepisach zazwyczaj ilości podane są wagowo (w gramach). Jeśli jednak komuś wygodniej jest odmierzać składniki łyżką czy szklanką, poniżej podaję orientacyjne ilości, które należy przyjąć. 

MIarki

  • 1 szklanka o pojemności 250 ml
  • 1 łyżka o pojemności 15 ml
  • 1 łyżeczka o pojemności 5 ml

Woda / Mleko

  • 1 szklanka = 250g, 1 łyżka = 15g, 1 łyżeczka = 5g

MĄKA PSZENNA / MĄKA ZIEMNIACZANA / CUKIER PUDER

  • 1 szklanka = 160g, 1 łyżka = 10g, 1 łyżeczka = 3g

MĄKA KRUPCZATKA

  • 1 szklanka = 210g, 1 łyżka = 10g, 1 łyżeczka = 3g

CUKIER

  • 1 szklanka = 220g, 1 łyżka = 13g, 1 łyżeczka = 5g

ŚMIETANA 30%

  • 1 szklanka = 260g, 1 łyżka = 16g, 1 łyżeczka = 5g

OLEJ

  • 1 szklanka = 230g, 1 łyżka = 14g, 1 łyżeczka = 5g

MIÓD

  • 1 szklanka = 360g, 1 łyżka = 22g, łyżeczka = 7g
To ważne zwłaszcza przy wypiekach, gdzie czasem naprawdę liczy się precyzja i często nie możemy zdać się na własny smak jak przy gotowaniu posiłków.

KAKAO

  • 1 szklanka = 70g, 1 łyżka = 5g

MLEKO W PROSZKU

  • 1 szklanka = 70g, 1 łyżka = 5g

ORZECHY ZMIELONE

  • 1 szklanka = 130g, 1 łyżka = 8g, 1 łyżeczka = 3g

WIÓRKI KOKOSOWE / MIGDAŁY ZMIELONE / PŁATKI OWSIANE

  • 1 szklanka = 110g, 1 łyżka = 9g, 1 łyżeczka = 2g

MAK

  • 1 szklanka = 160g, 1 łyżka = 10g, 1 łyżeczka = 3g

żelatyna

  • 1 łyżeczka = 3g

DROŻDŻE SUSZONE

(drożdże świeże zawsze dwa razy tyle co suszonych)

  • 1 łyżeczka = 4g
naleśniki dwukolorowe z kakao

Hej!

jak zauważyliście moja strona została zmieniona. :)

Wszystkie Wasze komentarze i oceny zostały przeniesione. Mam nadzieję, że nowy wygląd będzie dla Was bardziej przyjazny i szybciej znajdziecie przepis którego u mnie szukacie na blogu.

Zapisz się do Newslettera i bądź na bieżąco z najnowszymi przepisami