Tagi:

Pyszne powidła śliwka w czekoladzie. U nas corocznie żelazny punkt zapasów na zimę. Przygotowanie przebiega normalnie jak „zwykłych” powideł śliwkowych. Gotujemy pierwszego dnia 2 godziny i kolejne dwa dni jeszcze po godzinie. Po ostatnim gotowaniu dodajemy posiekaną czekoladę i kakao, chwilę gotujemy i wekujemy. Ilość czekolady i kakao możecie modyfikować według własnego stopnia czekoholizmu. Z podanych proporcji wychodzą mocno czekoladowe powidła. Więcej to byłaby już przesada nawet jak na mnie 😉 Cukru zazwyczaj nie dodaję wcale, chyba, że śliwki są bardzo mało słodkie.

Powidła śliwka w czekoladzie

  • 2,5 kg śliwek (waga po wypestkowaniu)
  • 20 g cukru (można pominąć jeśli śliwki są słodkie)
  • 120 g gorzkiej czekolady
  • 40 g gorzkiego kakao

Śliwki umyć, wypestkować, przełożyć do dużego garnka i obsypać cukrem. Odstawić w temperaturze pokojowej na około godzinę aż lekko puszczą soki. Wówczas wstawić na gaz, przykryć i na wolnym ogniu gotować około 2 godziny. Całkowicie ostudzić i odstawić na noc w zimne miejsce (niekoniecznie lodówka).

Kolejnego dnia gotować godzinę. Znów ostudzić i chłodzić przez noc.

Trzeciego dnia powtórzyć. Po godzinie gotowania zestawić z palnika, lekko ostudzić i z grubsza zblednować (niedokładnie). Wmieszać posiekaną czekoladę i kakao. Zagotować i gotować około 15 minut  na małym ogniu. Natychmiast nakładać do suchych, gorących słoików. Dokładnie zakręcać i odstawiać do ostudzenia do góry dnem by powidła porządnie się zawekowały.

powidła śliwka w czekoladzie

Wszystkich miłośników połączenia śliwki z czekoladą (można tego nie kochać?!) zapraszam także na Tartę śliwka w czekoladzie – mix suszonych i świeżych śliwek zatopionych w pysznej, miękkiej czekoladzie. Banalnie proste i pyszne!

Polub Wysmakowane na facebooku. Będziesz na bieżąco z Wysmakowanymi wpisami, a mi będzie bardzo miło 🙂

 

Oceń ten przepis
recipe image
Recipe Name
powidła śliwka w czekoladzie
Published On
Average Rating
51star1star1star1star1star Based on 22 Review(s)