- Potrzebny czas: 1 godzina
- Porcja: ok 12 sztuk
- Poziom trudności: Średni
Autor Wysmakowane 14 lipca 2018
Chińskie pierożki wonton, w dwóch odsłonach, serwowane z genialnym sosem orzechowym.
Pierożki wonton pierwszy raz w życiu jadłam podczas naszej wyprawy po Chinach jakieś 10 lat temu. Była to nasza pierwsza tak daleka i długa podróż. Jedzenie chińskie było dla mnie całkowicie nieobliczalne i nieprzewidywalne. I to dosłownie! Menu po chińsku (może i lepiej, bo to po angielsku nam zjeżyło włosy na głowie!). My po chińsku ani mru mru, Chińczycy po angielsku chyba jeszcze gorzej (o ile to w ogóle możliwe). Często więc dogadywaliśmy się jedynie na migi, wybieraliśmy coś na chybił trafił z karty menu (w 90% przypadków po chińsku!) albo po prostu robiliśmy przegląd talerzy innych gości w knajpie i prosiliśmy o to co nam się najbardziej wizualnie spodobało. Czasem wychodziło śmiesznie, czasem tragicznie (chińskie stuletnie jaja! Albo jakieś robactwo), a czasem tak genialnie jak z pierożkami wonton.
Ciasto na pierożki wonton jest banalnie proste i składa się z trzech super podstawowych składników czyli mąka, woda i sól. Farsz do wonton można modyfikować wedle własnych preferencji. Ja podaję moje dwa ulubione farsze. Jeden z kurczakiem (podpatrzony w którejś z edycji masterchef po moich modyfikacjach), drugi z kaczką (próba odtworzenia tego co jadłam któregoś razu w Chinach). Farsze można przyszykować po wyrobieniu ciasta na pierożki (jeśli macie już upieczone mięso).
Chińskie pierożki wonton – przepis na ciasto (ok 12 sztuk)
- 300 g maki pszennej
- 1/2 łyżeczki soli
- 120 ml wody gorącej
Zagotować wodę w małym garnuszku. Dodać sól i wymieszać do rozpuszczenia. Mąkę przesiać do dużej miski. W środku zrobić wgłębienie i wlać słoną wodę. Wymieszać i zagnieść ciasto. Zagniatać kilka minut, aż ciasto będzie miękkie i dobrze wyrobione. Miskę przykryć ściereczką i odstawić w ciepłym miejscu na ok. pół godziny. Po tym czasie odrywać po kawałku ciasta, krótko wyrabiać i wałkować na blacie oprószonym mąką na cienkie ciasto. Wykrawać kwadraty o boku ok. 6-7 cm. Na środek każdego kwadratu nakładać dowolny farsz i mokrymi dłońmi zawijać rogi u góry tworząc charakterystyczne sakiewki. Mocno rozgrzać olej w woku lub w głębokiej patelni i krótko smażyć pierożki aż ciasto będzie rumiane (1-2 minuty). Na środek każdego talerza wylewać sos orzechowy i układać po pierożku. Podawać od razu.
Farsz z kurczaka
- 400 g usmażonej piersi kurczaka
- spory ząbek czosnku
- łyżeczka cukru trzcinowego
- łyżeczka octu ryżowego
- łyżeczka startego na drobnej tarce imbiru
- łyżeczka posiekanej kolendry
- 2 łyżeczki oleju sezamowego
- 2 łyżeczki sosu sojowego
- 2 łyżeczki posiekanego szczypioru
- sól i świeżo zmielony pieprz – do smaku
Mięso posiekać na niewielkie, cienkie plasterki. Czosnek rozgnieść i posiekać (lub przecisnąć przez praskę). Wszystkie składniki przełożyć do miski i dokładnie wymieszać.
Farsz z kaczki
- upieczone mięso z 2 piersi kaczki (np. z tego przepisu)
- pół cebuli posiekaną w drobne paseczki
- spory ząbek czosnku
- kapusta pak choi posiekana w paski
- 1 marchewka posiekana w słupki
- łyżka sosu sojowego
- łyżka oleju roślinnego
- łyżka oleju sezamowego
Rozgrzać olej roślinny i zeszklić cebulę wraz z roztartym czosnkiem. Dodać marchewkę, kapustę i sos sojowy. Smażyć często mieszając ok 5 minut. Zdjąć z ognia i wymieszać z olejem sezamowym.
Orientalny sos orzechowy
- 120 g masła orzechowego
- 2 łyżki oleju roślinnego
- 2 łyżeczki sosu sojowego
- spory ząbek czosnku rozgnieciony/ przeciśnięty przez praskę
- chilli i ewentualnie sól do smaku (uwaga bo sos sojowy jest słony)
- ok 100 ml wody
Wszystkie składniki włożyć do małego garnuszka i podgrzać często mieszając, aż do uzyskania gładkiego sosu.
Polub Wysmakowane na facebooku. Będziesz na bieżąco z Wysmakowanymi wpisami, a mi będzie bardzo miło ?
8 Responses
Oj, te z kaczuszką… ślinka leci…
Czy wszystkim wychodzi ciasto po wlaniu gorącej wody do mąki? Mi zawsze robi się breja z ciepłej wody i ciasto jest za twarde, kruszące się, nie ma mowy o wałkowaniu.
Może spróbuj wlewać wodę powoli, tak by dobrze „zaparzyła ciasto”, cały czas przy tym mieszając.
Uwielbiam dim sum z kaczka, jadam je najczęściej w Udon Noodle Bar w Warszawie, uwielbiam ten wyrazisty farsz i delikatne ciasto, może uda mi się odtworzyć ten przepis w domu i cieszyć się tym smakiem częściej.
Zrobiłam dziś ten farsz z kaczką do naleśników. Sam farsz fantastyczny! Koniecznie muszę przetestować jeszcze ten sosik bo korci mnie bardzo.
I słusznie bo sosik jest ekstra 🙂
Brzmi niezwykle smakowicie ?
Uwielbiam i pierożki, i ten sos orzechowy 🙂