Przepisy

Więcej

Trudność
Średni
TrudnośćŚredni
Wydrukuj

Sernik z mango – legendarny sernik z Poznania

3,8
Rated 3.8 out of 5
3.8 na 5 gwiazdek (oparte na 8 ocenach)
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on email

Sernik z mango rozsławił na cały Poznań (i jak się okazuje nie tylko, bo ja jestem z Warszawy :P) malutką, niepozorną kawiarnię Cafe La Ruina. Słyszałam już o nim tyle ochów i achów, że wyprawa do Poznania, by osobiście go przetestować, była tylko kwestią czasu. Byłam, jadłam i teraz dołączam do chóru zachwytów. Przepis na sernik wyszperałam natychmiast po powrocie w książce „Lubię” autorstwa właścicielki kawiarni. Odtworzony w domu smakuje rzeczywiście tak samo jak w kawiarni, więc spieszę podzielić się z Wami przepisem (bardzo delikatnie zmodyfikowałam oryginalny przepis). Sprawdźcie sami czy ten sernik z mango rzeczywiście zasłużył na miano „legendy Poznania”.

 

Kruchy spód z kakao

  • 55 g masła min 82% tłuszczu
  • 55 g cukru pudru (przelicznik miar na szklanki/ łyżki -> Miary)
  • 15 g kakao
  • 100 g mąki pszennej

Masło roztopić, starając się go za bardzo nie podgrzać. Cukier puder, kakao i mąkę przesiać do miski i dokładnie wymieszać. Zalać masłem i zagnieść jak na kruszonkę. Wyłożyć równomiernie na dno tortownicy o średnicy 22 – 23 cm (można wyłożyć papierem do pieczenia, tylko sam spód) i mocno uklepać. Tortownicę wstawić do lodówki na min. 15 minut. W tym czasie nagrzać piekarnik do 200 stopni C (góra – dół, bez termoobiegu). Tortownicę wstawić do gorącego piekarnika i piec 10 minut. Wyjąć i odstawić na blat do lekkiego ostudzenia. Podczas studzenia naszykować masę serową z mango. Nie wyłączać piekarnika.

 

Sernik z mango

  • 750 g mielonego twarogu
  • 200 ml słodzonego mleka zagęszczonego (z puszki lub z tubek – to to samo mleko)
  • 150 g gęstej śmietany 18%
  • 470 g pulpy z mango (puree z puszki – słodzone, przy użyciu niesłodzonego do masy sernikowej dodać ok 40 g cukru drobnego do wypieków)
  • 25 g mąki ziemniaczanej
  • 3 spore jajka

Twaróg, mleko słodzone, śmietanę i pulpę mango zmiksować krótko, tylko do połączenia składników w jednolitą masę. Spróbować i w razie potrzeby dosłodzić. Dodać jajka i mąkę ziemniaczaną. Zmiksować na wolnych obrotach. Masę wylać na podpieczony spód. Wyrównać z wierzchu. Na dno piekarnika wstawić blaszkę z wrzątkiem. Sernik włożyć poziom wyżej i natychmiast zmniejszyć grzanie do 170 stopni C. Po 15 minutach pieczenia zmniejszyć grzanie do 120 stopni i piec jeszcze godzinę. Masa z wierzchu powinna być ścięta, ale w środku wyraźnie wciąż luźna. Pod koniec pieczenia przygotować śmietankową polewę. Rozprowadzić ją po gorącym serniku*. Gdzieniegdzie zrobić kleksy z mango i przeciągając patyczkiem, wykonać delikatne wzorki.Sernik zostawić do całkowitego wystudzenia, po czym zdjąć boki tortownicy i wstawić do lodówki na całą noc.

 

Śmietankowe wykończenie i dekoracja

  • 300 g gęstej śmietany 18%
  • 20 g cukru pudru
  • 3 łyżki pulpy z mango

Śmietanę wymieszać dokładnie z cukrem pudrem.

 

*by uniknąć „promyczków” dookoła wzorów należy polewę i dekoracje wykonać na lekko ostudzonym serniku. Istnieje jednak wtedy ryzyko, że śmietankowa polewa pozostanie luźna i spłynie z sernika po jego pokrojeniu.

Sernik z mango – legendarny sernik z Poznania

 

Skorzystałeś z przepisu? Podziel się w komentarzu wrażeniami. Jestem łasa na wszelkie uwagi i zdjęcia Waszych dzieł!

 

Polub Wysmakowane na facebooku. Będziesz na bieżąco z Wysmakowanymi wpisami, a mi będzie bardzo miło ?

 

Blog kulinarny Katarzyna Gintrowska

Cześć! Jestem Kasia...

...gotuję, piekę ifotogafuję z pasją

W kuchni mogę przesiadywać godzinami gotując, piekąc i testując nowe pomysły. Uwieczniam na zdjęciach dania, tak byście poczuli ich smak i zapach. Zapraszam. Zostańcie i rozgośćcie się na dłużej.

SPRAWDŹ KONIECZNIE:

Instagram

Najnowsze przepisy

Mikser kulinarny

Średnia ocen

3,8
Rated 3.8 out of 5
3.8 na 5 gwiazdek (oparte na 8 ocenach)

Udostępnij

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on skype
Share on pocket
Share on tumblr
Share on vk
Share on reddit
Share on stumbleupon
Share on xing
Share on digg
Share on odnoklassniki

Komentarze

19 odpowiedzi

  1. Witajcie, po zrobieniu sernika przesyłam swoje uwagi 🙂 Był smaczny, mocno serowy, niestety nuta mango w serniku w ogóle niewyczuwalna, jezeli ktoś oczekuje super owocowego sernika to mi taki nie wyszedł. Nie wyszedł również tak żółty jak na zdjęciach a raczej daleko mu do tego koloru, być może jest to wina pulpy mango (użyłam pulpy z lidla). Na drugi dzień podszedł woda (użyłam serka z Piątnicy). Dziękuje za przepis.

    1. Klaudia, dziękuję pięknie za wszystkie cenne uwagi. Podejście wodą to zdecydowanie wina sera. Ten wymieniony przez Ciebie, z tego co kojarzę jest rzeczywiście mocno wodnisty, więc polecam do kolejnych serników zawsze: (1) doprowadzić ser do temperatury pokojowej (2) postarać się odlać jak najwięcej wody z sera; idealnie odcisnąć tą wodę na gazie.
      Kolor żółty w moim serniku jest tylko dzięki pulpie. Nie używałam nigdy tej z Lidla ale zakładam że to jedyny potencjalny winowajca. Ja użyłam Alphonso, ma w składzie 99% mango. Może w tej pulpie użytej przez Ciebie było mniej?

      1. Sernik z Piątnicy jest bardzo zwarty, bez luźnej wody, można go wręcz ‚kroić’. Wygląda tak, jak prawdziwy biały ser, który jest zmielony. Dlatego jestem zdziwiona, że mimo to podeszło wodą. Obawiam się że gdybym użyła np. ser President to by się rozpłyną 😉 Niestety już nie mam opakowania pulpy by sprawdzić. Mimo to rodzinie sernik smakował i warto go wypróbować 🙂 Pozdrawiam serdecznie

    1. Rozumiem, że z twarogiem. Mascarpone ma być jedynie na zamianę za śmietanę? Można. Sernik będzie trochę bardziej zwarty niż przy użyciu śmietanki, ale oczywiście wyjdzie.

  2. Dwa dni po upieczeniu sernik podszedł wodą, właściwie to „sokiem”z sernika,już tak miałam za pierwszym razem,przyłożyłam ręcznik papierowy i po kłopocie, ale nurtuje mnie pytanie czy to jest normalne?

  3. spod pieczemy w temperaturze max 170 ja pieklam w 200 st. i po 7-8 min. calkowicie sie spalil pieczemy gora 8 min w tem. 170 st. sernika jeszcze nie probowalam bo goracy ale wyglada i pachnie pysznie

    1. Mam nadzieję, że sernik po spróbowaniu okazał się równie pyszny, jak wyglądał 🙂 Piekłam właśnie w 200 stopniach spód, bez termoobiegu. Każdy piekarnik piecze trochę inaczej. Może tu różnica jest aż tak duża?

  4. śmietana wyłożona na gorący sernik pieknie się zetnie i na pewno nie spłynie. Gorzej z tą wyłożoną na zimny już sernik. Wiele razy robiłam serniki ze śmietanową warstwą na wierzchu i zawsze wykładałam na gorący sernik. Ba, nawet przekładałam taką śmietaną gorący biszkopt.

  5. A mnie zastanawia jaką śmietanę dać.. czy taka z piątnicy w kubeczku się nada? Ona jest bardziej kwaśna w porównaniu do tych w kartonikach. Wiec nie wiem czy o taka właśnie chodzi.

    1. Podałam źródło przepisu. Jest z książki właścicielki La Ruina, nie z Moich Wypieków, choć faktycznie Dorotka na MW również odtworzyła przepis, również podając źródło ;P.
      Proporcje są jedynie dostosowane do wielkości blaszki vs. średnica 28 cm jak w książce, jedynie pulpy więcej niż by to wynikalo z proporcji bo po prostu dodałam cala puszkę.

  6. Witam!
    Zobaczyłam ten sernik i od razu wiedziałam, że muszę go zrobić!
    Niestety przegapiłam w masie mango śmietanę 18%. Czy jej brak wpłynie na konsystencje czy tylko na smak?
    Pozdrawiam

    1. Wpłynie na konsystencje, ale oczywiście też się uda. A może masz inna śmietanę albo mascarpone? Jak nie to daj troszkę więcej sera po prostu. Będzie i tak pysznie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Maksymalny rozmiar pliku: 2 MB. Możesz załączyć do komentarza: zdjęcie. Drop files here

Reklamy

Najnowsze przepisy

Na blogu w przepisach zazwyczaj ilości podane są wagowo (w gramach). Jeśli jednak komuś wygodniej jest odmierzać składniki łyżką czy szklanką, poniżej podaję orientacyjne ilości, które należy przyjąć. 

MIarki

  • 1 szklanka o pojemności 250 ml
  • 1 łyżka o pojemności 15 ml
  • 1 łyżeczka o pojemności 5 ml

Woda / Mleko

  • 1 szklanka = 250g, 1 łyżka = 15g, 1 łyżeczka = 5g

MĄKA PSZENNA / MĄKA ZIEMNIACZANA / CUKIER PUDER

  • 1 szklanka = 160g, 1 łyżka = 10g, 1 łyżeczka = 3g

MĄKA KRUPCZATKA

  • 1 szklanka = 210g, 1 łyżka = 10g, 1 łyżeczka = 3g

CUKIER

  • 1 szklanka = 220g, 1 łyżka = 13g, 1 łyżeczka = 5g

ŚMIETANA 30%

  • 1 szklanka = 260g, 1 łyżka = 16g, 1 łyżeczka = 5g

OLEJ

  • 1 szklanka = 230g, 1 łyżka = 14g, 1 łyżeczka = 5g

MIÓD

  • 1 szklanka = 360g, 1 łyżka = 22g, łyżeczka = 7g
To ważne zwłaszcza przy wypiekach, gdzie czasem naprawdę liczy się precyzja i często nie możemy zdać się na własny smak jak przy gotowaniu posiłków.

KAKAO

  • 1 szklanka = 70g, 1 łyżka = 5g

MLEKO W PROSZKU

  • 1 szklanka = 70g, 1 łyżka = 5g

ORZECHY ZMIELONE

  • 1 szklanka = 130g, 1 łyżka = 8g, 1 łyżeczka = 3g

WIÓRKI KOKOSOWE / MIGDAŁY ZMIELONE / PŁATKI OWSIANE

  • 1 szklanka = 110g, 1 łyżka = 9g, 1 łyżeczka = 2g

MAK

  • 1 szklanka = 160g, 1 łyżka = 10g, 1 łyżeczka = 3g

żelatyna

  • 1 łyżeczka = 3g

DROŻDŻE SUSZONE

(drożdże świeże zawsze dwa razy tyle co suszonych)

  • 1 łyżeczka = 4g
naleśniki dwukolorowe z kakao

Hej!

jak zauważyliście moja strona została zmieniona. :)

Wszystkie Wasze komentarze i oceny zostały przeniesione. Mam nadzieję, że nowy wygląd będzie dla Was bardziej przyjazny i szybciej znajdziecie przepis którego u mnie szukacie na blogu.

Zapisz się do Newslettera i bądź na bieżąco z najnowszymi przepisami